TEKNOLOJİUncategorizedWorld

Apple, ‘iPhone taraması’ konusundaki kafa karışıklığından pişmanlık duyuyor…

Apple, iPhone ve iPad’de çocuklara yönelik cinsel istismarı tespit etmek için otomatik araçlar duyurusunun “oldukça kötü bir şekilde karışık” olduğunu söyledi.

5 Ağustos’ta şirket, yasa dışı olduğu bilinen görüntülerin iCloud deposuna yüklenmesi durumunda Apple’ı uyarabilecek yeni görüntü algılama yazılımını ortaya çıkardı.

Gizlilik grupları haberi eleştirdi, bazıları Apple’ın yazılımında bir güvenlik arka kapısı oluşturduğunu söyledi.

Şirket, duyurusunun yaygın olarak “yanlış anlaşıldığını” söyledi.

Apple yazılım şefi Craig Federighi, Wall Street Journal’a verdiği röportajda , “Bunun herkes için biraz daha net bir şekilde ortaya çıkmasını diliyoruz” dedi .

İki özelliği aynı anda tanıtmanın “bu tür bir kafa karışıklığı için bir reçete” olduğunu söyledi.

Yeni araçlar neler?

Apple, çocukları korumak için tasarlanmış iki yeni aracı duyurdu. Önce ABD’de konuşlandırılacaklar.

Görüntü algılama

İlk araç, bir kullanıcı iCloud depolama alanına fotoğraf yüklediğinde bilinen çocuk cinsel istismarı materyalini (CSAM) belirleyebilir.

ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC), bilinen yasa dışı çocuk istismarı görüntülerinden oluşan bir veri tabanı tutmaktadır. Bunları karma olarak saklar – yasadışı malzemenin dijital bir “parmak izi”.

Cloud service providers such as Facebook, Google and Microsoft, already check images against these hashes to make sure people are not sharing CSAM.

Apple benzer bir süreç uygulamaya karar verdi, ancak görüntü eşleştirmeyi iCloud’a yüklenmeden önce kullanıcının iPhone veya iPad’inde yapacağını söyledi.

Bay Federighi, iPhone’un çocuklarınızın banyodaki fotoğrafları veya pornografi araması gibi şeyleri kontrol etmeyeceğini söyledi.

Sistemin yalnızca bilinen belirli çocuk cinsel istismarı görüntülerinin “tam parmak izlerini” eşleştirebileceğini söyledi.

Bir kullanıcı, çocuk istismarı parmak izleriyle eşleşen birkaç resim yüklemeye çalışırsa, belirli resimlerin incelenebilmesi için hesabı Apple’a işaretlenir.

Bay Federighi, bir kullanıcının bu özellik tetiklenmeden önce 30 eşleşen resim bölgesine yüklemesi gerektiğini söyledi.

Mesaj filtreleme

Apple, iCloud aracına ek olarak, kullanıcıların çocuklarının hesaplarında etkinleştirebilecekleri bir ebeveyn kontrolünü de duyurdu.

Etkinleştirilirse sistem, Apple’ın iMessage uygulaması üzerinden çocuk tarafından veya çocuğa gönderilen fotoğrafları kontrol eder.

Makine öğrenimi sistemi bir fotoğrafın çıplaklık içerdiğine karar verirse, fotoğrafı gizler ve çocuğu uyarır.

Çocuk fotoğrafı görüntülemeyi seçerse, ebeveynler de bir uyarı almayı seçebilir.

eleştiri

Gizlilik grupları, teknolojinin genişletilebileceği ve otoriter hükümetler tarafından kendi vatandaşlarını gözetlemek için kullanılabileceği endişelerini paylaştı.

WhatsApp başkanı Will Cathcart, Apple’ın hareketini “çok endişe verici” olarak nitelendirirken, ABD’li ihbarcı Edward Snowden iPhone’u “casus telefon” olarak nitelendirdi.

Bay Federighi, duyurunun ardından yayılan “soundbyte”ın Apple’ın görüntüler için iPhone’ları taradığını söyledi.

Wall Street Journal’a “Olan bu değil” dedi.

“Yaptığımız şey hakkında çok olumlu ve güçlü hissediyoruz ve bunun yaygın olarak yanlış anlaşıldığını görebiliyoruz.”

Araçlar, bu yıl içinde iOS ve iPadOS’un yeni sürümlerine eklenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu