TEKNOLOJİUncategorized

DSLR kayboluyor. Şimdi ne olacak?

Ciddi dijital fotoğrafçılığın ana akımını simgeleyen kamera artık giderek dünün aracına benziyor.

Tek lens refleksli kamera, 1960’lardan bu yana “ciddi” fotoğrafçılığın ikonik dayanağı olmuştur ve dijital versiyonu DSLR, 21. Ancak aynalı ve sarkıtıcılı kameralar aynasız kameralar tarafından kenara itilirken, zirvedeki 50 yıllık bir koşu zirve yapıyor gibi görünüyor. Şimdi ne olacak?

CNET’in kıdemli muhabiri ve uzun zamandır hevesli bir fotoğrafçı olan Stephen Shankland, aynasız bir kamerada “Çok daha fazla bilgisayar beyni elde edersiniz” diyor. “Görüntü sensörüne her zaman giden tüm ışık bilgilerine sahipsiniz ve yapabileceğiniz en büyük şeylerden biri çok daha iyi otomatik odaklama.” DSLR’ler genellikle lensin görüntüsünü yalnızca deklanşör düğmesine bastığınızda sensöre gönderir ve sensörün görüntüye uyum sağlaması ve görüntüyü yakalaması gereken süreyi daraltır. Aynasız kameraların görünüşte etrafta daireler çizebildiği bir film kamerası tasarımı türevidir.

canon-eos-asi-t6

Sony kısa süre önce aynasız kameralar lehine DSLR yapmayı bıraktı, ancak DSLR devleri Canon ve Nikon henüz kesip koşmadı, bunun yerine eski DSLR’leri devam ederken Canon R5 ve R6 veya Nikon Z Serisi gibi aynasız kameralara yeni öncelikler koydu. Aynasız kameralar genellikle ünlü hantal DSLR’lerden daha kompakttır, ancak DSLR lenslerinizi korumak istiyorsanız genellikle yeni lensler veya adaptör gerektirir, herhangi bir boyut ve ağırlık iyileştirmesini biraz yener.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu