TEKNOLOJİUncategorized

Apple’ın M1 Pro ve M1 Max yongaları Intel için yeni sorun anlamına geliyor…

Ancak Intel’in kayıp bilgisayar işlemci gücünü geri kazanmak için biraz zamanı var.

Bir yıl önce Apple , yerli işlemci M1 tarafından desteklenen hafif MacBook dizüstü bilgisayarları tanıtarak Intel’in en verimli çiplerini üstlendiğini duyurdu . Pazartesi günü, tüketici elektroniği devi , Intel’in daha güçlü çiplerini kullanan yeni M1 Pro ve M1 Max etrafında inşa edilmiş MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarını piyasaya sürerek mücadelesini genişletti .

Yeni MacBook Pros, Apple’ın ürünleri üzerinde daha sıkı kontrol sağlama girişimi için iyiye işaret ediyor. Apple’ın 15 yıllık bir ortaklığın ardından çiplerini Mac’lerinden çıkardığı Intel için kötü haber . Fabrikalarını tam kapasitede çalıştırmak için gelir, prestij ve sipariş kaybı.

New Street Research analisti Pierre Ferragu Salı günü bir araştırma notunda, “Intel, Mac’i tamamen kaybetti ve yakın zamanda yeniden kazanması pek mümkün değil,” dedi.

Intel bu büyük müşteriyi bir gecede kaybetmedi. Bir zamanlar tüketici bilgisayarlarıyla eşanlamlı olan şirket — Intel Inside’ı hatırlıyor musunuz? — imalatını geliştirmedeki zorluklar nedeniyle zor zamanlar geçirdi. Yeni CEO  Pat Gelsinger, üretimdeki ilerlemeyi canlandırma çabasını da içeren bir Intel kurtarma planı başlattı . Ancak bir devin etrafında dönmek sabır gerektirir. 

Mac’in yeni çipleriyle tanışın

Intel’in sorunları, Apple’ı bilgisayarlar için kendi çip uzmanlığını ve teknolojisini geliştirmeye teşvik etti. (Zaten iPhone ve iPad için kendi A serisi yongalarını tasarladı ve aslında M serisi yongalar bu yatırımdan yararlanıyor.) Şirketin geçen yıl MacBook Air ve düşük kaliteli 13 inç MacBook Pro’da gelen M1 işlemcileri , kendi geleceğini kontrol altına almak istediğinin kanıtıydı.

M1 Pro ve M1 Max, şirketin bir çip tasarımcısı olarak artan gücünü gösteriyor. Her ikisi de daha yetenekli modeller için tasarlandı, 14 inç ve 16 inç Profesyoneller, video editörleri, programcılar ve yoğun bilgi işlem ihtiyaçları olan diğerleri için tasarlandı. M1’in dörde dört tasarımıyla karşılaştırıldığında, her biri sekiz performans ve iki verimlilik çekirdeğine sahip olan çiplerin ağırlığı, ağır işleri sürdürmeyi amaçlıyor. Ayrıca, M1 Pro için 16 GB’a ve M1 Max için 64 GB’a kadar çok daha güçlü grafik işleme gücü ve belleği ile birlikte gelirler.

Minyatürleştirme, çip üreticilerinin bir çipin elektronik devre elemanları olan daha fazla transistörü ekonomik olarak sıkıştırmasını sağlayan şeydir. Yeni M1 modelleri, M1 Pro’da 34 milyar transistör ve M1 Max’te 57 milyar transistör ile minyatürleştirmenin serserileridir. Üst düzey MacBook Pro’larına grafik, video, yapay zeka, iletişim ve güvenlik için özel çip modüllerini bu şekilde ekleyebilir.

Intel’in sorunları

On yıllardır çip teknolojisinde dünyaya liderlik eden Intel, üretim teknolojisindeki bir yükseltmenin normal iki yıldan daha uzun sürmesi nedeniyle son yarım on yılda sıkıntı çekti. Şirketin sorunu, 14 nanometrelik bir üretim sürecinden bir sonraki ilerleme “düğüm” olan 10 nm’ye geçmeye çalışırken ortaya çıktı. (Bir nanometre, bir metrenin milyarda biridir.)

ntel, yorum isteğine yanıt vermedi. Apple bu haber için yorum yapmadı.

Apple’ın yonga dökümhanesi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. , Intel’in gecikmesinden Apple, Nvidia, AMD ve diğer Intel rakiplerinin yararına yararlandı . Artık elektronik minyatürleştirmede ve tüketilen güç başına watt başına performansın çok önemli ölçümünde liderdir. 

Sonuç, Apple’ın ölçümlerine göre Intel’in resmi olarak 11. nesil Core olarak adlandırılan mevcut sekiz çekirdekli Tiger Lake yongalarından 1,7 kat daha hızlı olan M1 Pro ve M1 Max. Farklı bir şekilde karşılaştırıldığında, M1 Pro ve Max, aynı performans seviyesinde Tiger Lake yongalarından %70 daha az güç tüketir.

Apple hangi hız testlerini kullandığını açıklamaz, bu nedenle sonuçların bu aşamada doğrulanması zor. Ancak fikir birliği, performans iddialarının geniş anlamda geçerli olduğudur.

Moor Insights and Strategy analisti Patrick Moorhead , “Apple’ın TSMC’nin en son sürecinde neler yapabildiğinden genel olarak etkilendim” dedi . Apple’ın dizüstü bilgisayar başına birkaç yüz dolar tasarruf ettiğini tahmin ediyor, çünkü bu paranın çoğunu çiplerini tasarlamak için harcamasına rağmen Intel işlemci satın almak zorunda değil.

Henüz Intel’i sayma

Emin olmak için Intel, Apple’ın işini kaybetmesinden çok fazla zarar görmeyecektir. Şirketin bir sürü başka işi var. Windows bilgisayarların büyük çoğunluğu hala Intel ve AMD’nin x86 işlemcilerini kullanıyor. Ve müşteriler nadiren Windows’tan MacOS’a veya tam tersi geçiş yapar.

Ayrıca çok fazla rekabeti yok. Apple, çiplerini başkalarına lisanslamaz ve Qualcomm’un işlemcileri PC üreticilerine satma çabaları en iyi ihtimalle sınırlı bir başarı olmuştur. 

Intel’in çoğunlukla, giderek daha yetenekli yongalar üreten ancak yine de pazar payında iz bırakan AMD hakkında endişelenmesi gerekiyor.

Intel ayrıca, heyecan yaratmak için bu yıl içinde çıkması planlanan Alder Lake işlemcisine ve 2023’te gelecek olan Meteor Lake işlemcisine sahip . Çipler, M1’in yaptığı gibi performans ve verimlilik çekirdeklerinin bir kombinasyonunu benimseyerek ve yeni Intel 7 ve Intel 4 üretim süreçlerini benimseyerek kısmen hız artışları getirecek.

Yine de Apple, Intel’in yelkenlerinden rüzgar aldı. Intel, yeni çipleri piyasaya çıktıkça aradaki farkı kapatabilir. Ancak bu arada, Apple’ın M serisi, Intel’in kalesi olan Windows bilgisayarlardan pazar payını çalmasına yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu