İş

Apple ve Meta, on yılı aşkın bir süredir ilk kez Glassdoor’un Çalışılacak En İyi 100 Yeri listesinde yer almıyor

Apple ve Meta, yıllardır kültürleri, değerleri, faydaları ve ayrıcalıkları hakkında çılgınca çalışan çalışanları ile teknoloji şirketlerinin kreması olarak kabul edildi . Ancak Glassdoor’dan gelen yeni verilere göre , her iki teknoloji devi de artık eskisi gibi göze çarpmıyor.

Glassdoor, 2023′ün Çalışılacak En İyi 100 Yeri raporunu yayınlarken, her iki şirket de listede yok. Geçen yıl Meta, 2021′deki 11. sıradan önemli bir düşüşle 47. sıradaydı. Benzer şekilde Apple, 2021′de 31. sırada yer aldıktan sonra geçen yıl 56. sırada yer aldı.

Listeyi belirlemek için Glassdoor, çalışanlar tarafından platformda yayınlanan isimsiz incelemeleri analiz etti. 19 Ekim 2021 ile 17 Ekim 2022 arasında 1.000 veya daha fazla çalışanı olan “yüzbinlerce” şirketi dikkate aldılar. Kazananlar, 5 puanlık bir ölçek kullanılarak elde edilen genel Glassdoor derecelendirmelerine göre sıralandı: 1,0 çok memnun değil ve 5,0 çok memnun değil Çok Tatmin oldum.

Glassdoor’un önde gelen ekonomistlerinden Daniel Zhao, Apple ve Meta’nın bu yılki listede yer almamasının “oldukça çarpıcı” olduğunu söylüyor.

Zhao, CNBC Make It’e “Apple, listenin başlangıcından bu yana son 15 yıldır listede yer alıyor” dedi. “Ve sonra Meta 2011′den beri listede ve aslında geçmişte bir numaraydı… Bu, Meta ve Apple’ın çalışmak için kötü yerler olduğu anlamına gelmiyor, sadece listenin ne kadar rekabetçi olduğu göz önüne alındığında biraz düştüler. yıl.”

Dahası Zhao, her iki şirketin de ortaya çıkmamalarında rol oynayabilecek “zorluklarla karşı karşıya” olduğunu söylüyor.

“Geçen yıl Apple için ofise dönüş çabası çalışanlardan karışık tepkiler aldı. Ve ardından Meta için önemli bir stratejik değişimden geçiyorlar. Ve çalışan incelemelerinden çalışanların bunun nasıl olacağından hâlâ emin olmadıklarını görüyoruz. oynayacak.”

Apple, Covid nedeniyle birkaç gecikmenin ardından ofise dönüş planlarını sertleştirdi ve çalışanların 5 Eylül 2022′den itibaren haftanın üç günü ofiste olmalarını zorunlu kıldı . şirketin ofise dönüş politikası. Bir iş teknolojisi haber kaynağı olan Tech.co , o sırada çalışanların %67′sinin politikadan memnun olmadığını ve %56′sının şirketten ayrılma arzusunu dile getirdiğini bildirdi .

Meta, 9 Kasım 2022′de yılın en büyük teknoloji işten çıkarılmasını duyurduğunda manşetlere çıktı — şirket, personelinin %13′ünü, yani 11.000′den fazla çalışanı işten çıkardı. CEO Mark Zuckerberg bir mektupta, personele ayrıca “ihtiyari harcamaları kısarak ve işe alım dondurma süremizi 1. çeyreğe kadar uzatarak daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atacaklarını” bildirdi.

Duyurudan sonra, kalan bazı çalışanlar fikirlerini ifade etmek için anonim çalışan tartışma panosu olan Blind’e gitti. CNBC Make It’s Jennifer Liu , 10-11 Kasım tarihleri ​​arasında Blind’de 1.179 ABD Meta çalışanı arasında yapılan bir ankete göre, geri kalan çalışanların %31′inin işverenlerini bir arkadaşlarına tavsiye edeceklerini söylediğini ve %55′inin şirketin dikkatli davrandığına inandığını bildirdi. işten çıkarma sırasında.

Zhao, yeni yıla girerken, hâlâ Meta ve Apple’da çalışanlar için “yakın gelecekte işlerin nasıl gelişeceğine dair daha fazla belirsizlik olduğunu” söylüyor. 

Bu düşüş, yeni gelenlerin Spotify, Lego Group ve Gainsight dahil olmak üzere Çalışılacak En İyi Yerler Listesine katılmasının yolunu açtı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu