World

Çin yasağı yürürlüğe girerken ABD Bitcoin madenciliğine öncülük ediyor…

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin’in küresel Bitcoin madenciliği payı sıfıra düştü .

Haziran ayında Çin, bankalara işlemleri kolaylaştırmayı bırakmalarını söyledi ve madenciliği yasakladı.

Eylül 2019’daki zirvesinde Çin, tüm Bitcoin madenciliğinin dörtte üçünden fazlasını oluşturuyordu.

CBECI, Çin’in uyguladığı baskının başlangıçta dünya çapında madencilikte %38’lik bir düşüşe yol açtığını söyledi.

Ancak araştırmacılar, bunun Temmuz ve Ağustos aylarında %20’lik bir “geri dönüş” ile kısmen dengelendiğini ve “bazı Çin madencilik ekipmanlarının denizaşırı ülkelerde başarıyla yeniden konuşlandırıldığını düşündürüyor” dedi.

Çin o zamandan beri tüm Bitcoin işlemlerini yasa dışı ilan etti – ancak bu, Cambridge araştırmalarının kapsadığı dönemden sonra gerçekleşti.

Madenciler yeni Bitcoinler oluşturarak para kazanırlar, ancak bunu yapmak için gereken bilgi işlem gücü büyük miktarda enerji tüketir.

Dijital para birimini alma fırsatı karşılığında Bitcoin işlemlerini denetlerler.

Küresel madencilik, muazzam miktarda elektrik kullanan ve sonuç olarak küresel emisyonlara önemli ölçüde katkıda bulunan muazzam bilgi işlem gücü gerektirir.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından üretilen CBECI, bir dizi ticari Bitcoin madencilik havuzundan veri alarak Bitcoin madenciliği için kullanılan bilgi işlem gücünün coğrafi dağılımını izler.

Ağustos ayının sonuna kadar olan dört ayı kapsayan en son veriler, çoğu Bitcoin madenciliğinin (%35,4) şu anda ABD merkezli olduğunu, Kazakistan (%18,1) ikinci ve Rusya (%11) üçüncü olduğunu gösteriyor.

Kripto para madencileri için neredeyse üzüleceksiniz.

Dünya çapında kriptoya karşı değişen tutumlar, bu işletmeleri farklı yönlere itiyor ve çekiyor.

Çin’in bir kripto madenciliği santrali olarak düşüşü beklenmedik ve hızlı oldu.

Hükümet, anonim ve merkezi olmayan doğası ve madencilikle birlikte gelen çevresel maliyetler nedeniyle genel olarak kriptoya karşı ölü olduğuna açıkça karar verdi.

Öte yandan, Kazakistan bu evsiz şirketleri açık kollarla karşıladı ve ciddi şekilde para kazanıyor.

Kazakistan, Nisan ayından bu yana kripto madenciliğine katkısını ikiye katladı.

Ama burada bile zorlanma belirtileri var.

Sektörün içindekiler bana, hızlı büyümenin bazı şehirlerde elektrik seviyeleri üzerinde baskı oluşturduğunu ve düzenleme ve mevzuatın ülkenin kripto patlamasını daha sürdürülebilir hale getirme yolunda olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, Çin’in Haziran ayındaki eylemi ve bunun sonucunda madencilikteki düşüşün Bitcoin’in enerji tüketimindeki düşüşe yansıyacağını söylüyor – ancak madencilik düzeldikçe bu düşüş tersine dönecek.

Cambridge grubu , şu anda Bitcoin’in küresel elektrik üretiminin %0,45’ini tükettiğini tahmin ediyor .

Araştırmacılar, coğrafi dağılımdaki değişikliğin Bitcoin madenciliği için kullanılan enerji kaynaklarının karışımını nasıl değiştireceğini henüz bilmiyorlar – ister fosil yakıt ister yenilenebilir enerji olsun.

Bunun gelecekteki analizin konusu olacağını söylüyorlar.

Yenilenebilir madencilik

CBECI tarafından yapılan daha önceki araştırmalar, Çin’deki madencilerin yıllık göçünü ortaya çıkardı – fosil yakıttan ucuz elektriğe sahip iller arasında yağmurlu mevsimde hidroelektrik gücünün bol olduğu bölgelere hareket etti.

Yasakla birlikte madenciler başka yerlerde ucuz elektrik aramak zorunda kalacaklar.

ABD’de önemli miktarda madencilik, hidroelektrikten elde edilen düşük maliyetli elektriğin bulunduğu Washington Eyaleti gibi bölgelere dayanmaktadır.

Ancak BBC’nin bildirdiği gibi, bazı Çinli madenciler Teksas’ın kuralsız elektrik şebekesinin sağladığı ucuz elektriğe de göç etti.

Ve Kazakistan’ın bir madencilik merkezi olarak büyümesinin çevresel bir maliyeti olacak.

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, Kazakistan’ın elektriğinin %87’si “fosil yakıtlardan üretiliyor” ve kömür üretiminin %70’inden fazlasını oluşturuyor.

E-atık kuralları

Digiconomist blogunu yöneten Alex de Vries, BBC’ye Bitcoin’in çıkarıldığı yerdeki değişikliklerin “genel olarak CO2 emisyonları için kötü haber” olduğunu düşündüğünü söyledi.

Ancak hesaplamaları , bir ülkede her kilovat saat elektriğin ortalama olarak ne kadar kirlilik ürettiğini gösteren rakamlara dayanıyor ki bu önemli bir basitleştirme.

Bununla birlikte, Bitcoin’in çevresel etkisi sera gazı emisyonlarıyla sınırlı değildir.

Alex de Vries’in ortak yazarı olduğu yakın tarihli bir araştırma, Bitcoin madenciliğinin, kullanılan bilgisayarlar hızla eskidiği için binlerce ton elektronik atık ürettiğini öne sürdü.

Bay De Vries, madenciliğin değişen coğrafyasının o kadar fazla değişmeyebileceğini düşünüyor, ancak “Kazakistan’ın e-atıkla ilgili ulusal bir mevzuatı olmadığını, bu nedenle bunun ele alınmasının diğer birçok ülkeden bile daha kötü olduğunu” belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu