UncategorizedWorld

Facebook’un çocuk istismarına yanıtı ‘yetersiz’

Eski bir Facebook çalışanı, ABD makamlarına şirketin çocuk istismarı materyallerini platformdan kaldırma çabalarının “yetersiz” ve “yetersiz” olduğunu söyledi.

İddialar, BBC News tarafından görülen ve iki hafta önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan belgelerde yer alıyor.

Anonim muhbir, moderatörlerin “yeterince eğitimli olmadıklarını ve hazırlıklı olmadıklarını” söylüyor.

Facebook yaptığı açıklamada, “Çocukların bu iğrenç istismarına tolerans göstermiyoruz ve bununla mücadele etmek için gelişmiş teknolojiler kullanıyoruz.

“Bu korkunç suçu araştırmak, çocukları kurtarmak ve mağdurlara adalet getirmek için endüstri tarafından kullanılan araçları finanse ettik ve geliştirmesine yardımcı olduk.”

Kötüye kullanımla mücadele teknolojilerini diğer şirketlerle paylaştığını da sözlerine ekledi.

Açıklamalar, eski içeriden Frances Haugen’in bu ayın başlarında ABD kongresinde Facebook platformlarının “çocuklara zarar verdiğini, bölünmeyi körüklediğini ve demokrasimize zarar verdiğini” söylemesinin ardından geldi.

Bu hafta ayrıca, önerilen Çevrimiçi Güvenlik Yasasını inceleyen İngiltere parlamento komitesine kanıt verdi.

Facebook, Twitter, Google, YouTube ve Tiktok’tan üst düzey yöneticiler de kanıt sunacak.

Çözüm yok

En son ifşaatlar, Facebook’taki zararlı materyalleri ele geçirmek için kurulmuş ekiplerin iç bilgisine sahip, isimsiz bir muhbirden geliyor.

Menkul kıymet piyasalarını düzenleyen ve yatırımcıları koruyan SEC’e verdiği yeminli açıklamada, şahıs, “soruna ayrılmış yeterli varlık” olmadığı için Facebook’ta yasa dışı materyallere bir çözüm olmadığını söyledi.

Çocukların uygunsuz videolarını tespit edebilecek bir yazılım geliştirmek için kurulan küçük bir ekibin “çok karmaşık” görüldüğü için dağılıp yeniden konuşlandırıldığını iddia ediyorlar.

Facebook, bilinen çocuk istismarı görüntülerini otomatik olarak tarayan PhotoDNA ve VideoDNA olarak bilinen teknolojiyi kullandığını söylüyor – dünya çapında kolluk kuvvetleri tarafından kurtarılan ve Amerikan Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi’ne gönderilen her görüntüye benzersiz bir tanımlayıcı kod veriliyor.

Muhbirin diğer suçlamaları ise şöyle:

  • Facebook, “izlemediği” için çocuk istismarı materyali sorununun tam ölçeğini bilmiyor
  • İddiaya göre üst düzey yöneticiler tarafından sürekli sorulan bir soru, “yatırım getirisi nedir?” idi.

Muhbir, SEC’e bunun meşru bir ticari soru olduğunu söyledi, ancak “çocukların cinsel istismarı kadar kritik olan kamu güvenliği sorunları söz konusu olduğunda değil”.

Beş sayfalık yasal belgede, Facebook’ta “zarar vermeyi kolaylaştıran” olarak nitelendirilen “Gruplar” hakkında da bir uyarı yer aldı.

Birçoğu yalnızca üyeler tarafından görülebilen gruplar, “birçok ürkütücü ve iğrenç davranışın meydana geldiği” yerdir.

Pedofiller “çocuğun türünü, cinsel aktivitenin türünü tanımlamak için kod sözcükleri kullanırlar… rutin olarak değişen bu kodları paylaşmak için Facebook’un şifreli Messenger hizmetini veya Whatsapp’ı kullanırlar.

“Facebook’un sistemi, rasyonel veya makul bir şekilde uygulanamayan kendi kendini denetleyen bir modele dayanıyor”.

Facebook, BBC’ye, politikalarını ihlal eden içerik için özel grupları taradığını ve 2016’dan bu yana 13 milyar dolardan (9.4 milyar sterlin) fazla bir yatırımla güvenlik ve güvenlik üzerinde çalışan 40.000 kişinin bulunduğunu söyledi.

2021’in ikinci çeyreğinde çocukların cinsel sömürüsü için 25,7 milyon parça içerik üzerinde işlem yaptığını söyledi.

NSPCC’nin CEO’su Sir Peter Wanless şunları söyledi: “Bu ifşaatlar, Facebook’un hizmetlerinde yasa dışı çocuk istismarıyla mücadele taahhüdü hakkında derin ve rahatsız edici soruları gündeme getiriyor.

“İlk kez, Facebook’un içinden gelen kanıtlar, çocukların cinsel istismarı materyalleriyle kapsamlı bir şekilde mücadele etme sorumluluklarından vazgeçtiklerini gösteriyor”.

Eski çalışan açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Mevzuat ve/veya yasal işlem için inandırıcı bir tehdit olmadıkça. Facebook değişmeyecek”.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu