TEKNOLOJİ

Apple, iPhone pil değişimlerinin fiyatını 20 dolar artırdı

Garanti kapsamı dışında iPhone sahipleri yakında pillerini bir Apple mağazasında değiştirmek için daha fazla harcama yapmak zorunda kalacaklar, bu hafta söyledi.Elma

Teknoloji devi, 1 Mart’tan itibaren, 2022’den önce çıkan tüm eski iPhone’ların pil değiştirme ücretlerinin 20 dolar arttığını göreceklerini söyledi. Şu anda, bir iPhone 13’ün sahibi yeni bir pil için 69 dolar ödeyecek. İki ay içinde, Apple 89 dolar talep edecek.

Pil fiyat artışları eski iPhone’lar, bazı iPad’ler, MacBook dizüstü bilgisayarlar ve bazı uluslararası pazarlar için de geçerli olacak.

Şu anda, tüm iPhone 14 modelleri garanti altındadır ve bir şeyler ters giderse şirket telefonu ücretsiz olarak düzeltecektir. Ancak, satın almanın bir yıllık yıldönümünde garantiden çıkmaya başladıklarında, Apple içlerindeki pilleri değiştirmek için 99 dolar talep edecek.

Hareket, Apple’ın işçilik ve parçalar için daha yüksek maliyetlere yanıt olarak fiyatları hala ayarladığını gösteriyor. ABD’de enflasyon son zamanlarda yavaşlamış olsa da, şirket geçen yıl enflasyonun işini etkilediğini ve birçok uluslararası pazarda iPhone fiyatlarını yükselttiğini söyledi.

Değişiklik, daha fazla insanın pili değiştirmek yerine telefonlarını yeni bir modele yükseltmesini de isteyebilir. Ayrıca, kullanıcıları daha düşük fiyatlar için Apple olmayan onarım mağazalarına yönlendirebilir.

Pil değiştirme ücretindeki değişiklikler geçmişte iPhone satışlarını etkilemişti.

2017’nin sonlarında kullanıcılar, Apple’ın zayıf pil nedeniyle tüm iPhone’un beklenmedik bir şekilde kapanmasını önlemek için iPhone’ları çoğunlukla kullanılmış eski pillerle yavaşlatan bazı yazılım kodları eklediğini keşfetti.

Vahiy, Apple için bir skandala dönüştü ve şirketi Vahiy, Apple için bir skandala dönüştü ve şirketi ve uluslararası para cezaları ödemeye zorladı. O zamanki müşterilerine sunduğu çözüm, 29 dolarlık eski fiyata karşı 79 dolarlık pil değişimleri sunmaktı. Pil değişimleri büyük ölçüde popülerdi ve birçok iPhone sahibi, program sona ermeden ve fiyatlar tekrar yükselmeden önce Kongre’ye yanıt ucuz ayarlamayı tercih etti.

2019 yılında, Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcılara yazdığı bir mektupta, o sırada beklenenden daha düşük iPhone satışlarının bir nedeni olarak 29 dolarlık pil değişimlerine işaret etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu