LİFE STYLE

‘Hareketsiz oturmak zorunda mıyım?’: 6 yıldır pratik yapan bir uzman tarafından cevaplanan meditasyonla ilgili 15 soru

Meditasyon genellikle hemen hemen her şeyi iyileştirmek için en etkili uygulamalardan biri olarak gösterilir. Bir avuç çalışmaya göre, anksiyete ve depresyonu azaltmaya, dikkat süresini artırmaya ve bizi daha mutlu etmeye yardımcı olabilir.

Bu, Bu, hiper başarılı yıldızlar tarafından onaylanan daha erişilebilir uygulamalardan biridir. ve Oprah gibi hiper başarılı yıldızlar tarafından onaylanan daha erişilebilir uygulamalardan biridir.

Aynı zamanda yapışması zor olabilecek bir uygulamadır. Birincisi, Aynı zamanda yapışması zor olabilecek bir uygulamadır. Birincisi, bilmek zor bilmek zordur – günde birkaç dakika sessizce oturmak genellikle anında fayda sağlamaz.

Ayrıca, günlük işinizi veya kişisel yaşamınızı tam olarak nasıl etkilediğini tam olarak belirlemekte zorlanabilirsiniz.

İşte bir arabuluculuk uzmanı tarafından cevaplandırılan arabuluculukla ilgili altı soru, biraz netlik sunabilir.

Doğru yaptığımı nasıl bilebilirim?

Meditasyona ilk başladığınızda, hiçbir şey yapmıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

15 yıldır meditasyon yapan Ten Percent Happypier’da kıdemli bir arabuluculuk yapımcısı olan Jade Weston, pratik yaparken kendinize sorabileceğiniz üç yol gösterici soru sunuyor:

  1. Dikkatimi nereye veriyorum? Zihninizin nerede dolaştığını not edin ve nefesinize yeniden odaklanmaya çalışın.
  2. Şu anda nasıl hissediyorum? Hangi ruh halinde olduğunuzu düşünün. Bunu değiştirmeye çalışmayın, sadece nasıl hissettiğinizi zihinsel olarak not alın.
  3. Niyetim nedir? Neden meditasyona devam etmek istediğinizi kendinize hatırlatın. Size sadık kalmak için biraz daha fazla motivasyon verebilir.

Bu soruları cevaplamak, şu anda daha fazla mevcut hissetmenize yardımcı olabilir.

Dikkatli olmak ne anlama geliyor?

Dikkatli olmak, içsel ve dışsal olarak neler olup bittiğinin farkında olduğunuz anlamına gelir, diyor Weston: “Vücudunuzda neler olup bittiğinin farkındasınız. Bir şeye duygusal bir tepkiniz olup olmadığının farkındasınızdır. Zihninizden geçen düşüncelerin farkındasınız.”

Oturmak zorunda mıyım?

Hayır. Aslında, yürüyüş meditasyonu Budizm’de “kinhin” adı verilen yaygın bir uygulama şeklidir. Weston, meditasyon yaparken oturmak kadar “geçerli ve yararlı” olduğunu söylüyor.

Günlük görevler sırasında da meditasyon yapabilirsiniz.

Weston, “Dişlerinizi fırçalamak veya kıyafetlerinizi katlamak gibi basit bir aktiviteye farkındalık getirebilirsiniz” diyor. “Bu farkındalık kasını inşa etmede hala ölçülebilir olduğunu söylüyor.

Yeşim Weston
KIDEMLI MEDITASYON YAPIMCISI YÜZDE ON DAHA MUTLU

Meditasyon yaparken müzik çalabilir miyim?

Weston, “Yapabilirsiniz, ancak neden müzik çalmak istediğinize dikkat etmek isteyebilirsiniz” diyor.

“Doğal olarak meydana gelen seslerle sadece oturma deneyimi rahatsız edici mi?” diyor. “Müziksiz oturmak çok mu sıkıcı? Hoş bir dikkat dağıtıcı özlem duyuyor muyuz?”

Müzik çalma arzunuzu hangi niyetin körüklediğini düşünmek için zaman ayırın, ancak kesinlikle iyi ya da kötü değildir.

Meditasyonu günlük hayatımın bir parçası haline getirmek için hangi bebek adımlarını atabilirim?

Sonuçları görmek için her sabah 20 dakika meditasyon yapmanıza gerek yoktur. Weston, günde beş dakika bile meditasyon yapmanıza gerek olmadığını söylüyor.

Weston, “Gün boyunca dişlerinizi fırçalamak veya bir veya iki dakikalık rehberli meditasyon yapmak gibi küçük farkındalık anları bir fark yaratacaktır” diyor.

Weston, küçük başlayan yeni başlayanların çoğunun, günde meditasyon yaptıkları süreyi artırdığını söylüyor: “İnsanların daha fazlasını yapmak istemesi gerçekten doğal.”

Meditasyon dışındaki hayatımda ne gibi etkiler göreceğim?

Weston, zamanla “tepki vermeme ve cevap verme” yeteneğini geliştireceğinizi söylüyor.

Weston, “Farkındalık becerisine sahip olmadığımız zaman, zorlu şeyler ortaya çıktığında diz çökmüş tepkiler verme olasılığımız daha yüksektir” diyor.

Meditasyon uygulaması, nasıl tepki verdiğinizi tamamen kontrol etmesine izin vermeden nasıl hissettiğinizi tanımlama uygulamasıdır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu