TEKNOLOJİ

Meta, bağımsız, metin tabanlı bir sosyal ağ uygulaması üzerinde çalışıyor.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, bağımsız, metin tabanlı bir sosyal ağ uygulaması üzerinde çalışıyor.

Hem Twitter’a hem de merkezi olmayan rakibi Mastodon’a rakip olabilir.

Bir sözcü şunları söyledi: “Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağ araştırıyoruz.

“Yaratıcıların ve tanınmış kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Twitter benzeri bir uygulama, Meta’nın maliyet düşürmenin kol gezdiği Elon Musk liderliğindeki şirketteki mevcut kaostan faydalanmasına olanak tanıyacak.

Twitter, Bay Musk’ın geçen yıl platformu devralmasından bu yana reklam üssünü elinde tutmakta zorlanıyor.

Şirketler, Twitter’ın askıya alınan hesapları geri yükleme ve ücretli hesap doğrulamasını serbest bırakma hamlesinin ardından harcamalarını geri çekti, bu da dolandırıcıların firmaları taklit etmesine neden oldu.

MoneyControl’e göre , yeni uygulamanın kod adı P92 ve kullanıcıların mevcut Instagram kimlik bilgileriyle giriş yapmasına izin verecek.

Meta’nın uygulaması , 2016’da başlatılan Twitter benzeri bir hizmet olan Mastodon’a güç verene benzer bir çerçeveye dayanacak .

Yeni uygulama merkeziyetsiz olacaktır – tek bir varlığın kaprisiyle çalıştırılamaz, satın alınamaz veya satılamaz.

Meta’nın planları, en büyük platformu olan Facebook’un daha genç bir izleyici kitlesinin dikkatini çekmeye çalıştığı bir zamanda gelir.

Ayrıca, kullanıcıların etkileşimde bulunduğu ve çalıştığı sanal bir dünya olan ve henüz meyvesini vermeyen metaverse’ye büyük yatırım yaptı.

Video paylaşım uygulaması Instagram da, içerik oluşturucular veya hit etkileyiciler platformu TikTok için terk ederken, zorlu bir rekabetle karşı karşıya.

Meta’nın yeni uygulamayı ne zaman kullanıma sunacağı henüz netlik kazanmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu