TEKNOLOJİUncategorizedWorld

Didi: Çin’i selamlayan dev, İngiltere’de başlatma planını durdurdu…

Çinli araç çağırma devi Didi, şirkete yakın bir kaynağın BBC’ye verdiği demeçte, İngiltere ve Avrupa kıtasında fırlatma planlarını durdurdu.

Uber rakibi, büyük İngiliz şehirleri de dahil olmak üzere Batı Avrupa’da hizmet sunmayı planlıyordu.

Didi, yeni rollerin yeniden atanması veya olası işten çıkarmalar konusunda proje üzerinde çalışan ekiple istişare halindedir.

Bu hamle, Çinli firmaların Batılı ülkeler tarafından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kalması ve Pekin’in veri gizliliğini ihlal etmesiyle geldi.

Didi, ilk olarak The Daily Telegraph tarafından bildirilen hikaye hakkında doğrudan bir yorumda bulunmadı, ancak bir açıklamada şunları söyledi: “Ek yeni pazarlar keşfetmeye devam ediyoruz, her birinde ilgili paydaşlarla bağlantı kuruyoruz ve hizmetlerimizi ne zaman sunacağımız konusunda dikkatliyiz.”

Sözcü, “Ek yeni pazarlar hakkında daha fazla haber alır almaz paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Didi, uluslararası ticaretini genişletiyor ve yakın zamanda Güney Afrika, Ekvador ve Kazakistan’da bir dizi yeni ülkede hizmet vermeye başladı.

İngiltere’deki ekibinin geleceği hakkındaki sorulara yanıt olarak Didi şunları söyledi: “İngiltere’de, pazardaki insanların olağanüstü kalitesini kabul ederek uluslararası bir yetenek merkezi kurduk. Bunun ötesinde, tüm personel konuları kesinlikle gizli kalır.”

Didi’nin kararı, Çinli şirketlerin Batı ülkelerindeki yetkililerin giderek daha yakından ilgilenmesiyle karşı karşıya kaldıklarında geldi.

Geçen yıl, telekomünikasyon devi Huawei, İngiltere’nin 5G altyapısından men edildi ve güvenlik uygulamaları konusunda İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin incelemesiyle karşı karşıya kaldı.

Huawei ayrıca ABD’de sert kısıtlamalardan etkilenen Çinli şirketlerden biri.

Trump yönetimi altında, son derece popüler video paylaşım uygulaması da dahil olmak üzere firmalar, Çin hükümetiyle bağlantı iddialarıyla hedef alındı.

Başkan Biden bu söylemin bir kısmını yumuşatırken, Washington hala Çinli firmalar üzerindeki baskıyı sürdürüyor.

Aynı zamanda, Pekin giderek daha fazla veri gizliliğini ihlal ettiği için Didi, Çin’de yoğun bir inceleme altına alındı.

Bu yılın başlarında, ülkenin internet düzenleyicisi, kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı bir şekilde topladığını söyleyerek çevrimiçi mağazalara uygulamasını sunmayı durdurmalarını emretti.

Duyuru, şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk çıkışında 4,4 milyar dolar (3,21 milyar sterlin) topladıktan sadece iki gün sonra geldi. Didi’nin hisseleri haberler üzerine sert bir düşüş yaşadı.

Çin hükümeti ayrıca veri gizliliğini korumak için daha geniş önlemler getiriyor.

Cuma günü, ülkenin en üst düzey yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, kapsamlı yeni bir gizlilik yasasını onayladı.

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu, teknoloji firmaları tarafından veri toplanmasını sıkı bir şekilde kontrol etmeyi amaçlıyor ve 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu