LİFE STYLEUncategorizedWorldYiyecekler

Chip devinin halka arzı, iş dünyasında Pekin baskısı tarafından vuruldu…

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin bilgisayar çipi yapım birimindeki hisselerini satma planı askıya alındı, en son hisse teklifi Pekin’in işletmeler üzerindeki baskısından etkilenecek.

Listeleme, şirkete danışmanlık yapan hukuk firmasına yönelik düzenleyici soruşturma nedeniyle askıya alındı.

Shenzen’in Nasdaq tarzı pazarında ChiNext listeleme planı Mayıs ayında sunuldu.

Askıya alma, Çinli yetkililer tarafından endüstri üzerinde daha geniş bir düzenleyici sıkılaştırmanın ortasında geldi.

Hafta sonu, Shenzen Menkul Kıymetler Borsası, Çin’in en büyük hukuk hizmetleri şirketlerinden biri olan Beijing Tian Yuan Hukuk Bürosu’nun listelemeyle ilgili olarak araştırıldığını söyledi.

BYD Semiconductor, hisse satışından en az 421 milyon dolar (309 milyon dolar) toplamayı hedeflemişti.

Küresel otomobil üreticileri bilgisayar çipi sıkıntısı ile mücadele ederken, parayı işletmeye geri yatırmayı planladı.

Firma, Çin’in araçlar için mikrodenetleyici çiplerinin en büyük üreticisidir.

Mikrodenetleyiciler, modern otomobillerde koltuklar ve camlardan direksiyon ve kilitlenme önleyici frenlere kadar her şey için kullanılan hayati bileşenlerdir.

BYD Semiconductor, Almanya’daki Infineon ve Japonya’daki Rohm Semiconductor dahil olmak üzere büyük çip üreticileriyle doğrudan rekabet halindedir.

Ana şirket BYD, piyasa değerlendirmesinde Çin’in en büyük otomobil üreticisidir ve ABD’li yatırım emektarı Warren Buffett tarafından desteklenmektedir.

BYD, Pekin teknoloji devlerinden sigorta sağlayıcılarına kadar her konuda düzenlemeleri sıkılaştırırken planlarını alt üst eden en son Çinli şirket oldu.

Yeni gizlilik yasası

Pekin, veri gizliliğini korumak için önlemler alıyor ve Cuma günü, Çin’in en üst düzey yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, kapsamlı yeni bir gizlilik yasasını onayladı.

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu, teknoloji firmaları tarafından veri toplanmasını sıkı bir şekilde kontrol etmeyi amaçlıyor ve 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Bir dizi teknoloji şirketi, Çin’de veri gizliliğiyle ilgili sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bu yılın başlarında, ülkenin internet düzenleyicisi, çevrimiçi mağazalara Çinli araç çağırma firması Didi’nin uygulamasını sunmamalarını emretti ve kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı bir şekilde topladığını söyledi.

Şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk çıkışından sadece iki gün sonra geldi ve hisseleri haberler üzerine keskin bir şekilde düştü.

Temmuz ayı sonlarında, Çinli çevrimiçi özel ders firmalarının hisseleri, Pekin’in onları temel dersleri öğretmekten kar elde etme yeteneğinden yoksun bırakmasının ardından düştü.

Pekin ayrıca sektördeki yabancı yatırımı da engelledi.

Geçen Kasım ayında, Pekin’in en yüksek profilli iş baskılarından birinde, teknoloji devi Ant Group’un borsadaki ilk çıkışı aniden durduruldu.

E-ticaret platformu Alibaba’nın milyarder kurucusu Jack Ma tarafından desteklenen Ant, yaklaşık 34,4 milyar dolar değerinde hisse satacak.

Ancak bu, Çin’in grup üzerinde kapsamlı bir yeniden yapılanmaya zorlamasıyla rekabet endişeleri nedeniyle askıya alındı.

Şanghay ve Hong Kong’daki listeler, bugüne kadarki en büyük borsa başlangıcı olacaktı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu