UncategorizedWorld

Facebook, Amazon yağmur ormanlarının yasadışı satışına karşı harekete geçecek…

Facebook, Amazon yağmur ormanlarının korunan alanlarının yasa dışı satışını sitesinde kısıtlamaya başlayacağını söyledi.

Sosyal medya devi, BBC’nin uygulamaya yönelik bir soruşturmasının ardından politikasını değiştirdi.

Yeni önlemler yalnızca koruma alanları için geçerli olacak ve kamuya ait ormanlar için geçerli olmayacak.

Ve hareket, dünyadaki diğer yağmur ormanları ve vahşi yaşam habitatları ile değil, Amazon ile sınırlı olacak.

Düşünce kuruluşu Ipam’ın (Instituto de Pesquisa Ambental da Amazonia) yakın tarihli bir araştırmasına göre, ormansızlaşmanın üçte biri Amazon’daki kamuya ait ormanlarda meydana geliyor.

Facebook, yasa dışı reklamları nasıl bulmayı planladığını açıklamayacağını, ancak Amazon yağmur ormanlarının korunan alanlarında “yeni listeleri belirlemeye ve engellemeye çalışacağını” söyledi.

Yasadışı ormansızlaşmaya maruz kaldı

Şubat ayında, BBC Our World belgeseli Amazon’u Satmak, Facebook’un sınıflandırılmış reklam hizmetinde 1000 futbol sahası büyüklüğünde yağmur ormanlarının listelendiğini ortaya çıkardı.

Arazilerin çoğu, ulusal ormanlar ve yerli halklar için ayrılmış araziler de dahil olmak üzere korunan alanların içindeydi.

BBC, reklamların gerçek olduğunu kanıtlamak için dört satıcı ve zengin yatırımcıları temsil ettiğini iddia eden bir avukat kılığında gizli bir ajan arasında toplantılar düzenledi.

Bir toprak gaspçısı olan Alvim Souza Alves, Uru Eu Wau Wau yerli rezervindeki bir arsayı yerel para biriminde yaklaşık 16.400 £ karşılığında satmaya çalışıyordu.

BBC’nin soruşturmasına yanıt olarak, Brezilya Yüksek Federal Mahkemesi, Amazon’un korunan alanlarının Facebook üzerinden satışına ilişkin bir soruşturma emri verdi.

Yerli liderlerden daha fazlasını yapma çağrılarına rağmen, Facebook o sırada “yerel yetkililerle çalışmaya hazır” olduğunu, ancak ticareti durdurmak için bağımsız bir adım atmayacaklarını söyledi.

Şimdi şirket, sorunu çözmeye çalışırken “ilk adımlarını” atmak için BM Çevre Programına (Unep) ve diğer kuruluşlara danıştığını söylüyor.

Kaliforniyalı teknoloji firması, “Artık bu yeni politikayı ihlal edebilecek listeleri belirlemek için uluslararası bir kuruluşun yetkili korunan alan veritabanına karşı Facebook Marketplace’teki listeleri inceleyeceğiz” dedi.

Duyuru, sosyal medya devinin, muhbir ve eski Facebook çalışanı Frances Haugen tarafından yapılan bir dizi bomba sızıntısının ardından ABD’li milletvekillerinin artan baskısı altında olduğu bir zamanda geldi.

Facebook, bu hafta bir başarısızlık tüm platformu dünya çapında beş saat boyunca çökerttiğinde de eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Her ikisi de Facebook’a ait olan Instagram ve Whatsapp da bu dönemde çevrimdışıydı.

Çalışacak mı?

Suçlu satıcıları yakalamaya çalışmak için Facebook, Unep Dünya Koruma İzleme Merkezi tarafından yönetilen bir veritabanı kullanıyor.

Unep, türünün en “kapsamlı” veritabanı olduğunu ve “çeşitli hükümet ve diğer kurumlardan” gelen raporlar kullanılarak aylık olarak güncellendiğini söylüyor.

Ancak Brezilyalı avukat ve bilim adamı Brenda Brito, Facebook’un önerilerinin etkinliğini sorgulayarak, “Satıcıların satışta olan bölgenin yerini belirtmelerini zorunlu kılmazlarsa, onları engellemeye yönelik herhangi bir girişim kusurlu olacaktır.

“Dünyadaki en iyi veritabanına sahip olabilirler, ancak coğrafi konum referansları yoksa, işe yaramaz” diye ekledi.

BBC soruşturmasında, bazı reklamların uydu görüntüleri ve GPS koordinatları içerdiğini, ancak hepsinin bu düzeyde bilgiyi paylaşmadığını tespit etti.

Facebook, BBC’ye, satıcıların reklamı yapılan arazinin tam yerini göndermelerini isteme niyetinde olmadığını söyledi.

Bir şirket sözcüsü, “Bu konuda ‘gümüş kurşun’ olmadığını biliyoruz ve insanların incelememizi atlatmasını önlemek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Amazon yağmur ormanları 7,5 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve Peru, Ekvador ve Kolombiya dahil yediden fazla ülkeyi kapsıyor.

Teknoloji firması, yaptırımı güçlendirmek için her bölgenin ilgili hükümetiyle de çalışıp çalışmadığını doğrulamadı.

Amazon yağmur ormanlarının yaklaşık %60’ı, ormansızlaşma oranlarının 12 yılın en yüksek olduğu Brezilya’da.

Brezilya hükümetinin, çevrimiçi yasadışı satışların çoğunluğunu kontrol etmeye yönelik herhangi bir girişim için önemli bir araç olacak olan kamu orman veritabanı kullanılmıyor.

Brenda Brito, “Bu veriler 2016’dan beri mevcuttur. Bu, bu çabayı geliştirmek için kullanabilecekleri bilgilerdir” diyor.

Bununla birlikte, Brezilya’daki çevre aktivistleri, Facebook duyurusunu Amazon’daki devasa ormansızlaşma zemininde ve koruma yasalarını zayıflatmaya yönelik birkaç kongre girişimi karşısında küçük bir zafer olarak nitelendiriyor.

BBC’nin Şubat ayında yaptığı soruşturmada Facebook’tan daha fazlasını yapmasını isteyenler arasında STK Kandide’nin de yer aldığı Ivaneide Bandeira, memnun olduğunu söylüyor.

“Bence bu duyuru iyi bir şey. Geç gelmesine rağmen, çünkü bu reklamlara asla izin vermemeliydiler.

“Ancak şu anda bu pozisyonu almaları iyi çünkü bu, korunan bir alan veya yerli bir arazi içindeki arazi satışını duyurmamaya yardımcı olacağından, bölgeyi korumaya yardımcı olacak.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu