TEKNOLOJİUncategorized

Hologramlar gerçek oluyor: Başlangıç, hafif ve ince havadan nesneler yaratıyor…

Silicon Valley şirketi Light Field Lab’den artık bilim kurguya indirgenmeyen sanal güverte tarzı kreasyonlar bugün burada.

Hologramlar. Son 50 yılda neredeyse her bilimkurgu filmi ve TV şovu bu fütüristik teknolojinin bir versiyonuna sahiptir. Işıktan başka bir şey olmayan, genellikle bir masanın üzerinde gezinen veya kahramanlarımızla etkileşime giren gerçekçi bir 3B nesne, “Gelecek bu!” diye bağırır. 

Teknolojinin sayısız hayal kırıklığı yaratan versiyonundan sonra, Light Field Lab adlı bir girişim, gerçek hayattaki hologramlar üretmek için tasarlanmış SolidLight adını verdiği bir teknoloji üzerinde üretime başladı. Söz, temelde Star Trek’in sanal güvertesi , eksi dokunsallık ve ölümcül Moriartys (umarım). İşte nasıl çalıştığı.

Belki de “Önemli değil, yıllardır hologramlar görüyorum!” diye düşünüyorsunuz. Evet ve hayır. “Hologramlar” olarak adlandırılan görsel efektlerin büyük çoğunluğu, bu türden hiçbir şey değildir. Örneğin , bir Disney parkında Perili Köşk yolculuğunu deneyimlediyseniz, dans eden hayaletler ne gerçek hayaletler (üzgünüz, spoiler), ne de hologramlardır. 1800’lerin başlarına dayanan ” Pepper’s Ghost ” adlı bir teknik kullanıyorlar . Bu nasıl da Tupac sahnede “canlı” gerçekleştirildi 16 yıl ölümünden sonra.

Ayrıca hologram değil mi? Birkaç yıl önce CES’te olan dönen LED görüntü yaratıcıları . 3D ekranlar, VR ve AR, holograma benzer, ancak gerçek değil. Hatta Cam 3D resim çerçeveleri Looking hologram olan değil, onlar autostereoscopic, namı gözlüksüz 3D , aynı teknoloji üzerinde bulunan Nintendo 3DS .

Hepimizin istediği, “hologramları” düşündüğümüzde, tıpkı gerçek bir nesne gibi uzayda görünen bir şeydir. Özel bir küçük ekranın içine hapsolmuş bir şey değil, sadece dar bir açıdan görülebilen. İdeal olarak, bir sanal güverte istiyoruz ya da en azından Prenses Leia, Obi-wan’dan yardım istiyor . 

Yani. Birçok. piksel

Holografik bir futbol sahasını gösteren SolidLight Display'in gelecek vizyon sanatı

Light Field Lab’ın SolidLight teknolojisi kulağa bilim kurgu gibi geliyor. Şirket, temel olarak, tıpkı bir bilimkurgu sanal güvertesi gibi, gerçek dünyadaki nesneleri ışıkla yeniden yaratmayı hedefliyor. Bunu nasıl çalıştırmayı amaçladıklarının fiziği aslında oldukça basittir. Eh, konseptte basit, uygulamada kesinlikle basit değil. 

Esasen, ışık dalgalarının belirli bir noktada etkileşime girmesine neden oluyorlar ve bu etkileşim gözünüzle görülebiliyor. Bunu çok yaparak, ışıktan “yapılmış” bir nesnenin yanılsamasını yaratabilirler. 

Ben çok derken, demek çok . 28 inçlik diyagonal panelleri 2,5 milyar piksele sahiptir. Karşılaştırma için, 4K TV’de 8,2 milyon var. Yukarı doğru 245 milyar piksele sahip bu daha küçük panellerden oluşan holografik video duvarları tasarlıyorlar. 

Bu pikseller, telefonunuzdaki veya TV ekranınızdakilerden çok daha karmaşıktır. Işık dalgalarının fazını hassas bir şekilde manipüle edebiliyorlar, böylece bu dalgaların etkileşimleri holografik etkiyi yaratıyor. Standart LCD veya OLED piksellerin yalnızca kırmızı, yeşil ve mavi oluşturması gerekir . SolidLight’ın piksellerinin, görüntünün ekrandan dışarı fırlamış gibi görünmesi için ekranın önündeki belirli bir yerde belirli renkler oluşturması gerekir.

Bazılarınız, sesin soundbar dışında odanın herhangi bir yerinden geldiğini göstermek için bir dizi tweeter kullanan Yamaha’nın Intellibeam ses teknolojisine aşina olabilir . Işık dalgaları, ses dalgalarını oluşturan hava moleküllerinden çok daha küçük olduğundan, bu aslında aynı şeydir, sadece mikroskobik ölçekte.

SolidLight ekranlı görüş alanınız, temelde ekrandaki görüş alanınız neyse odur. Yani ekrana 180 dereceden yandan bakıyorsanız, hologramı göremezsiniz. Bu tam olarak o seviyede bir sihir değil (henüz). Arada hologramın görünmesi için gözünüzle ekran arasında hala hayali bir çizgi olması gerekir. 

SolidLight’ı ilginç yapan şey, çalışması için herhangi bir özel gözlüğe veya doğrudan ekranın önünde olmanıza gerek olmamasıdır. Hala bir açıda olabilirsiniz ve gözünüzün görüş alanının ne kadarı SolidLight ekranla dolu olursa olsun, hologramı göreceksiniz. 

Teknoloji ölçeklenebilir olduğu için çok daha büyük bir ekrana ve çok daha büyük hologramlara sahip olabilirsiniz. Duvar boyutunda holografik ekranları ve bunların eğlence için nasıl ezber bozan olabileceklerini hayal edin. VR başlıklarını unutun, VR odalarına ne dersiniz ? Dört duvarda, zeminde ve tavanda SolidLight ekranları olan bir odanız olabilir ve neredeyse bir sanal güverteye sahip olursunuz. Ya da en azından modern teknolojinin olabileceği kadar yakın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu