TEKNOLOJİ

Metroid Dread’in Metroidvanias arasında yaşamdaki yaratıcısı…

Yoshio Sokamoto, Samus, Dread ve büyük Switch sorusunu tartışıyor: TV mi yoksa avuçiçi mi?

Yıllar sonra ilk yeni Metroid oyunu (ve 19 yıldaki ilk yeni 2D Metroid), Metroid Dread  , 1986’daki orijinal Metroid’e uzanan bir dizi oyunun son bölümüdür. Artık yeni bir OLED ekranlı Switch ile birlikte mevcut , Yeni Mario veya Zelda oyunları olmadan bir yıl içinde Nintendo’nun en büyük tatil unvanı olmayı hedefliyor.

Yapımcı Yoshio Sakamoto, başından beri Metroid oyunlarının yaratıcı gücü oldu : Japonya’dan bir Zoom üzerinden Sakamoto ile Metroid, yeni oyunun nasıl tasarlandığı ve geleceği hakkında röportaj yaptım.

Metroid oyunları bir süredir TV’ye bağlı oyun ile elde taşınır oyun arasında geçiş yaptı. Şimdi Switch’te her ikisinden de biraz var. Switch’te nasıl oynadığınız konusunda kendinize bir tercih buluyor musunuz?
Sakamoto: Televizyon veya elde taşınır cihaz konusunda çok güçlü bir tercihim yok. 

Metroid, büyük ölçekli bir bilimkurgu atmosferi olan oldukça büyük ölçekli bir dünyaya sahip, bu yüzden kişisel olarak belki de televizyonda büyük ekranda oynamanın daha heyecan verici olabileceğini düşünüyorum. Görsel kalite elbette büyük ölçüde iyileştirildi ve geliştirildi. Bu anlamda, Nintendo Switch donanımı çok, çok iyi bir eşleşme olabilir.

[Metroid ile] içinde bulunduğum orijinal geliştirme departmanı, elde taşınan oyunlara çok aşinaydı. Ancak, özellikle elde taşınabilir cihazlara odaklanmadım – her bir [tip] donanımda mümkün olan en iyi Metroid’i oluşturmak için elimden gelenin en iyisini yaptım. Bu Metro Dread fikri, 15 yıl önce Nintendo DS döneminde ortaya çıktı. Nintendo DS’nin benzersizliği ile ne tür Metroid fikirlerinin iyi çalışabileceğini düşünüyordum. Şimdi, nihayetinde Metro Dread, Nintendo Switch’te. Elbette Nintendo DS döneminden geliştirmemiz ve değiştirmemiz gereken fikirler vardı. Ama sonuçta, her bir fikrin ince ayar yapıldığını ve tamamen özelleştirildiğini hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu