GamesUncategorizedWorld

Afganistan: Parmak izi verileri Taliban’ı hedeflere yönlendirecek mi?

ABD Deniz Özel Harekat Komutanlığı gazisi Peter Kiernan, “Köylere gider ve insanları bu biyometrik veri sistemine kaydederdik” diye hatırlıyor.

“12 inç x 6 inç genişliğinde bir cihazınız vardı. Parmak izlerini tarar, retinalarını tarar, ayrıca fotoğraflarını çeker.”

Bay Kiernan için yoğun bir hafta oldu. Afganistan’da 12 yerel tercümanın başındaydı. Konuştuğumuz zaman bazıları hala ülkede ve o onların gitmesine yardım etmeye çalışıyor.

ABD güçleriyle çalışanlar için ayrılma aciliyet meselesidir.

BBC tarafından yakın zamanda görülen bir Birleşmiş Milletler belgesi, Taliban’ın NATO ve ABD güçleri için çalışan ve onlarla işbirliği yapan insanlar için avlarını yoğunlaştırdığını söylüyor.

Hem ABD ordusu hem de Afgan hükümeti tarafından toplanan dev biyometrik veri depoları, bazılarına göre misillemeyle karşı karşıya kalanlar için bir risk oluşturabilir.

Önce İnsan Hakları adlı aktivist grubun kıdemli danışmanlarından Brian Dooley, BBC’nin Tech Tent podcast’ine yaptığı açıklamada, kesin olarak çok az şey bilinmesine rağmen, “çok eğitimli bir tahmin, [Taliban’ın] ya bir anlaşmaya sahip olduğunu ya da almak üzere olduğunu söyleyebilir. muazzam miktarda biyometrik veri”.

  • Facebook, Taliban’ın devralınması sırasında Afgan kullanıcılarının hesaplarını korumak için harekete geçti
  • Afganistan: Kabil’in özgürlüğe giden havalimanı yolunda tehlike yatıyor

Bay Kiernan gibi askerler, HIIDE (Elde Taşınabilir Kurumlar Arası Kimlik Tespit Ekipmanı) adı verilen elde taşınabilir cihazları kullanarak, bir ABD biyometrik mağazasına Afganların ayrıntılarını eklerdi.

ABD ordusuyla çalışan müteahhitlerin ve yerlilerin kimliklerini doğrulamak için kullanılırken, bomba yapımcılarını tespit etmede faydalı olduğunu söyledi.

Asıl askeri hedef, sistemdeki nüfusun %80’ini (25 milyon kişi) kapsamaktı, ancak elde edilen gerçek rakamın çok daha az olduğu düşünülüyor.

Salı günü, Intercept haber sitesi askeri kaynakların bazı HIIDE cihazlarının Taliban’ın eline geçtiğini söylediğini söylerken, Reuters bir Kabil sakininin Taliban’ın bir “biyometri makinesi” kullanarak evden eve teftiş yaptığını söylediğini bildirdi .

Bir Afgan yetkili NewScientist’e biyometrik altyapının artık Taliban’ın elinde olduğunu söyledi .

ABD’li düşünce kuruluşu The Truman National Security Project’in bir üyesi olan Bay Kiernan, Taliban’ın koalisyonun bazı biyometrik verilerine erişiminin muhtemel olduğunu, ancak bunu kullanmak için teknik bilgiye sahip olup olmayacağından emin olmadığını söylüyor.

Askeri biyometri üzerine araştırmalar yapan gazeteci ve yazar Annie Jacobsen, Taliban’ın HIIDE makinelerine sahip olsa bile koalisyon tarafından toplanan büyük miktarda veriye erişmesinin olası olmadığını düşünüyor.

“Yozlaşmış bir yetkilinin” olası suçluları ihbar etmesi durumunda, Afgan ortaklarla hiçbir verinin toplu olarak paylaşılmadığını da sözlerine ekledi.

Jacobsen, HIIDE cihazlarından gelen verilerin Afganistan’da değil, karmaşıklığı nedeniyle “sistemler sistemi” olarak adlandırdığı Pentagon’un Otomatik Biyometri Tanımlama Sisteminde saklandığını söylüyor.

Pratik düzeyde sosyal medyanın Taliban için daha kolay bir bilgi kaynağı olabileceğini düşünüyor.

BBC, ABD Savunma Bakanlığı’ndan yorum istedi.

sivil veriler

Afgan hükümeti de biyometri kullandı.

Afganistan Ulusal İstatistik ve Bilgi Kurumu, parmak izleri, iris taramaları ve bir fotoğraf içeren e-Tazkira biyometrik kimlik kartı için altı milyondan fazla başvuruyu işleme koydu.

Yüz tanıma da dahil olmak üzere biyometri, 2019 seçimlerinde seçmen kaydını kontrol etmek için de kullanıldı.

Ülke, bir işletme kaydı bile başlattı ve medreselerdeki öğrencilerden biyometrik veri toplamayı planlıyor .

2016 yılında bir Afgan yayıncısı, Taliban’ın 12 kişinin hayatını kaybettiği şiddetli bir pusuda güvenlik servislerine mensup otobüs yolcularını belirlemek için biyometrik bir okuyucu kullandığını bildirdi .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu