SeyahatTEKNOLOJİUncategorized

Apple, gravür servisini sansürledi, iddiaları rapor etti…

Bir rapora göre Apple, gravür hizmetinde Çinli politikacılara, muhaliflere ve diğer konulara referansları sansürliyor.

Citizen Lab, yeni bir iPhone, iPad veya başka bir Apple cihazına bir şeyler kazımak isteyen müşteriler için kurulan filtreleri araştırdığını söyledi.

Apple’ın yalnızca Çin anakarasında değil, Hong Kong ve Tayvan’da da geniş bir sansürlü kelime listesi vardı.

Apple, sistemlerinin “yerel yasalara ve geleneklere saygı gösterilmesini sağladığını” söyledi.

Baş gizlilik sorumlusu Jane Horvath , raporunun yayınlanmasından önce CitizenLab’a verilen bir mektupta , “Apple’daki her şeyde olduğu gibi, gravür süreci değerlerimiz tarafından yönetiliyor” dedi .

Gravür servisi, “kaba veya kültürel olarak duyarsız olan, şiddeti teşvik olarak yorumlanabilecek veya yerel yasalara, kurallara ve düzenlemelere göre yasa dışı kabul edilebilecek” ifadelerin yanı sıra ticari markalı ifadelere izin vermemeye çalıştı.

Ancak CitizenLab, Apple’ı “düşüncesiz ve tutarsız bir şekilde seçilmiş anahtar kelime listelerine” sahip olmakla suçluyor.

cinsel sözler

Teknoloji ve insan hakları alanındaki çalışmalarıyla tanınan Toronto Üniversitesi’ndeki bir araştırma grubu olan CitizenLab, Apple’ın Çin’deki App Store’unun sansürüyle ilgili daha önce araştırma yapıldığını söyledi .

Ancak şimdiye kadar yalnızca gravürlerin reddedildiğine dair anekdot raporları vardı, dedi.

Yeni raporu, altı farklı bölgede, esas olarak ırkçı veya cinsel kelimeler gibi rahatsız edici içerikle ilgili 1.100’den fazla filtrelenmiş anahtar kelime buldu.

Ancak kuralların tutarsız bir şekilde uygulandığını ve Çin için çok daha geniş olduğunu iddia ediyor.

“Çin anakarasında, Apple’ın Çin liderliğine ve Çin’in siyasi sistemine, muhaliflerin ve bağımsız haber kuruluşlarına geniş referanslar ve dinler, demokrasi ve insan haklarıyla ilgili genel terimler dahil olmak üzere siyasi içeriği sansürlediğini gördük” diyor.

Rapor ayrıca sansürün hem Hong Kong hem de Tayvan pazarlarına “kanadığını” iddia ediyor.

O buldu:

  • 1.045 anahtar kelime Çin anakarasında engellendi
  • Hong Kong’da 542
  • Tayvan’da 397

Buna karşılık, Japonya, Kanada ve ABD’de 170 ile 260 arasında filtrelenmiş kelime vardı.

Tarihi figürler

Hong Kong’da bazı siyasi muhaliflerin isimleriyle birlikte “şemsiye devrim”, demokrasi yanlısı hareket ve basın özgürlüğüne atıfta bulunan ifadeler engellendi.

Raporda Tayvan’da, Başkan Mao Zedong gibi tarihi şahsiyetler de dahil olmak üzere Çin’in iktidardaki Komünist Partisinin üst düzey üyelerinin filtrelendiği tespit edildi.

Hong Kong, Çin’in özel idari bölgesi olarak bilinen bölgedir.

Eski İngiliz kolonisi Çin’in bir parçasıdır, ancak özel ilkelerle yönetilir ve yüksek derecede özerkliğe sahiptir.

Bu arada Tayvan kendi kendini yönetiyor, ancak Pekin onu bir gün anakara Çin ile yeniden birleşecek ayrılıkçı bir isyancı eyaleti olarak görüyor.

Raporda, “Bu sansürün çoğu, Apple’ın Hong Kong’daki yasal yükümlülüklerini aşıyor ve Tayvan’daki içeriğin siyasi sansürü için yasal bir gerekçe olmadığının farkındayız” diyor.

  • Çin-Tayvan bölünmesinin arkasında ne var?
  • Hong Kong’un Çin’in tartışmalı yasası altındaki yılı

Aynı zamanda, Zhang soyadına sahip 10 kişinin gravürlerinin sansürlenmesi gibi hatalara da değiniyor, bu kısıtlamanın hiçbir siyasi anlamı yok.

CitizenLab, “Apple, hangi içeriği sansürlediklerini tam olarak anlamıyor” dedi.

Muhtemelen bir Çinli şirkette ürünleri sansürlemek için kullanılan bir liste de dahil olmak üzere, “Sansürlenen her bir anahtar kelimenin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinden ziyade, birçoğu diğer kaynaklardan düşüncesizce yeniden sahiplenilmiş gibi görünüyor” dedi.

CitizenLab, Çin’in büyük teknoloji şirketleri için değerli bir pazar olduğunu söyledi.

Ancak araştırması “bir yargı alanının düzenleyici ve siyasi baskılarının diğerine ihraç edilmesinde daha endişe verici bir eğilime işaret ediyor”.

Küresel şirketlerin uluslararası düzeyde kabul görmüş insan hakları normlarını desteklemek ile tamamen ticari çıkarlara dayalı kararlar vermek arasında artan belirsizlikler ve ikilemler olduğunu da ekledi.

‘Yanlışlıkla reddedildi’

Gruba yanıt veren Bayan Horvath, Apple’ın kurallarının bölgeye bağlı olduğunu ve “sürece hiçbir üçüncü taraf veya devlet kurumunun dahil olmadığını” söyledi.

“Büyük ölçüde, bu otomatik bir süreç değil ve manuel iyileştirmeye dayanıyor” dedi.

“Bazen bu, gravür isteklerinin yanlışlıkla reddedilmesine neden olabilir.

“Ve ortaya çıktıklarında bu durumları gözden geçirmek ve düzeltmek için bir sürecimiz var.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu