TEKNOLOJİUncategorized

Facebook, metaverse üzerinde çalışmak için AB’de 10.000 kişiyi işe alacak…

Facebook, sözde bir metaverse geliştirmek için Avrupa Birliği’nde 10.000 kişiyi işe almayı planlıyor.

Metaverse, insanların sanal bir ortamda, genellikle VR başlıklarını kullanarak oyun oynayabildiği, çalışabildiği ve iletişim kurabildiği çevrimiçi bir dünyadır.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, konsept konusunda önde gelen bir ses oldu.

Duyuru, Facebook’un zarar verici bir skandalın sonuçlarıyla uğraşması ve etkisini azaltmak için artan düzenleme çağrılarıyla karşı karşıya kalmasıyla geldi.

Facebook bir blog yazısında, “Metaverse, yeni yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara erişimin kilidini açmaya yardımcı olma potansiyeline sahip. Ve Avrupalılar onu en baştan şekillendirecek” dedi.

Önümüzdeki beş yıl içinde yaratılacak yeni işler arasında “yüksek düzeyde uzmanlaşmış mühendisler” yer alacak.

Facebook, AB’ye yatırım yapmanın geniş bir tüketici pazarına, birinci sınıf üniversitelere ve yüksek kaliteli yeteneklere erişim gibi birçok avantaj sunduğunu söyledi.

Facebook, meta veri deposunu oluşturmayı büyük önceliklerinden biri haline getirdi.

Rakipleri satın alma geçmişine rağmen, Facebook metaverse’nin “tek bir şirket tarafından bir gecede inşa edilmeyeceğini” iddia ediyor ve işbirliği sözü verdi.

Kısa süre önce, “metaverse’i sorumlu bir şekilde inşa etmeye” yardımcı olmak için kar amacı gütmeyen grupların finansmanına 50 milyon dolar (36.3 milyon £) yatırım yaptı.

Ancak gerçek metaverse fikrinin 10 ila 15 yıl daha süreceğini düşünüyor.

Bazı eleştirmenler, bu son duyurunun, son aylarda bir dizi zarar verici skandaldan sonra şirketin itibarını yeniden oluşturmak ve dikkatleri başka yöne çekmek için tasarlandığını söylüyor.

Bu , Facebook’ta sivil bütünlük ekibinde ürün müdürü olarak çalışan muhbir Frances Haugen’in açıklamalarını içeriyordu .

Facebook’un dahili araştırması, sahibi olduğu Instagram’ın gençlerin ruh sağlığını etkilediğini buldu. Ancak Facebook, platformun birçok genç için “zehirli” bir yer olduğunu öne sürdüklerinde bulgularını paylaşmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu