TEKNOLOJİUncategorized

Apple Watch 7, daha fazla akıllı saat değişikliğinin zamanının geldiğini gösteriyor…

En son Apple Watch’ta yapılan iyileştirmeler, neyin eksik olduğunu her zamankinden daha net bir şekilde gösteriyor.

Bileğime Apple’ın en yeni Saatini takıyorum ama bazen kendime bunu hatırlatmam gerekiyor. Elma İzle Serisi 7 Lovelier görünüyor daha büyük bir ekrana sahiptir. Biraz daha hızlı şarj oluyor. Uygulamalar hızlı yüklenir. Ona ve birkaç yeni saat yüzüne göz atıyorum ve düşünüyorum da… gerçekten değişen bir şey var mı?

Tabii işler biraz değişti. Ancak en yeni Apple Watch, Series 6’nın sahip olduğu fikirler üzerinde dikkatli bir cila gibi hissediyor. Veya, Seri 5’ten önce. Öne çıkan tek bir büyük yeni şey yok. Apple Watch, giyilebilir teknolojinin deneysel alanından temizlendiğini ve iPhone ve iPad gibi ana akım bir ürün haline geldiğini hissettiğine göre, belki de saatin kaderi bu. Hala Apple Watch’un gelişmesi gereken bazı net alanlar görüyorum ve daha geniş ekranlı, daha hızlı şarj olan Watch 7 bunu her zamankinden daha belirgin hale getiriyor.

Piller ve küçük cihazlarda net sınırlar vardır. Bazı fitness takipçileri bir haftaya kadar dayanır, ancak performans ve özellikler söz konusu olduğunda fedakarlık yapar. Yüksek güçlü akıllı saatler, maks. Yine de, Apple Watch yıllardır pil ömrünün yaklaşık bir buçuk gününde gezindi. Daha iyi pil ömrü sonunda ne zaman olacak ? 18 saatten fazla olan bu aralık, performansta bonus kazanmaya devam ediyor: her zaman açık ekran, daha büyük ekran, daha hızlı işlemci. Terazi ne zaman uçacak ve son iPhone’larda ve MacBook’larda olduğu gibi daha uzun pil ömrüne izin verecek?

Bazı insanlar günlük şarj konusunda sorun yaşamazlar. Yine de, Saatin uyku izleyici olarak kullanılmasını ciddi şekilde engelliyor. Apple, bir gece uykusundan kurtulmak için sabahları hızlı bir şekilde yeniden şarj edilmesini veya geceleri bir tamamlama yapılmasını önerir. Ancak daha düşük güçte bir uyku modu açık bir ihtiyaç gibi görünüyor veya pili birkaç güne (veya daha fazla) çıkarmanın başka bir yolu. Her zaman açık olan ekranı veya diğer özellikleri kapatmak, saatin pil ömrünü uzatmasına yardımcı olabilir elbette. Bu Apple Watch pilini her zamankinden daha fazla gelişmesi gereken bir şey olarak düşünüyorum.

Bir saat yüzü mağazası

Apple’ın saat yüzü koleksiyonu kapsamlı ve özelleştirilebilir ve saat yüzleri iyi görünüyor. Ama aynı zamanda sınırlıdır. Apple’ın daha büyük ekranlara ve yüksek performanslı işlemcilere bu kadar çok yatırım yapmasıyla, saat yüzü mağazasının olmaması boşa harcanmış bir fırsat. Daha büyük Watch 7 ekranını göstermek için saat yüzleri bulmaya ve onu her türlü yeni yolla kullanmaya çalışıyorum ve sınırları aştım. Örneğin, kaç bit bilgiyi katmanlayabileceğimi (komplikasyonlar, denir) göstermek istiyorum.

Apple’ın yeni Watch Series 7 yüzlerinden biri olan Modular Duo, onu destekleyen uygulamalar için iki satır zengin bilgi gösteriyor: örneğin bir kalp atış hızı grafiği ve bir hava durumu tablosu. Bunun gibi daha büyük komplikasyonları kullanan çok fazla uygulama yok. Bir grup daha küçük olanı göstermenin bir yolunu tercih ederim, ama aynı zamanda istediğim şekilde düzenlerim. Artık ekranda yer var, neden olmasın? Yapamam, gerçi, pek değil.

Bunu defalarca söyledim : Apple Watch, açık bir saat yüzü mağazası olmayan tek büyük akıllı saat. Dokunarak çok daha ilginç tasarımlar olabilir, ancak şu anda Apple hala bunu gerçekleştirmedi.

Tam saat bağımsızlığı

Apple Watch artık neredeyse bağımsız bir cihaz: hızlı bir bilek bilgisayarı. 2015’te yaptığından çok daha fazlasını yapıyor. Ancak yine de onu bir iPhone ile eşleştirmeniz gerekiyor.

En son Apple Watch güncellemeleri, bir saati başka biriyle eşleştirmenize ve kendi başlarına takmalarına izin verir, ancak başlangıçta bağlantı kurabilmesi için yine de bir iPhone’a ihtiyacınız vardır. 

Watch’ı Android’e açmak harika olurdu, ancak her zamankinden daha basit bir yol var: Telefon olmadan kendi kendine çalışması gerekir . Ayarlayabilmeli ve tamamen kendi cihazı gibi çalıştırabilmelisiniz. Ardından, isteğe bağlı olarak, sahip olduğunuz herhangi bir telefonla eşleştirin.

Daha fazla sensör veya daha eksiksiz bir uykudan uyanma farkındalığı

Apple Watch’un fitness ve sağlık özellikleri genişlemeye devam ediyor, ancak yine de birkaç saat ve yüzükte takdir etmeye başladığım bir özelliğe sahip değil: günlük sağlık puanı.

Fitbit ve Oura  giyilebilir cihazlarının her ikisi de, bir tür sağlık veya stres seviyesi barometresi olarak yorumlanabilecek bir sabah puanına sahiptir. Puanlar keyfi görünebilir, elbette. Uyku kalitesinden dinlenme kalp atış hızına, hatta kalp atış hızı değişkenliğine ve bir önceki günkü günlük aktiviteye kadar çok sayıda okumaya bağlıdırlar. Yine de haftalar ve aylar içinde bu fikri sevmeye başladım. Bu puanların bana pek de eğiliminde olmadığım bazı şeyleri (yeterince uyumamak, kalkmamak veya yeterince aktif olmamak) hatırlatmaya yardımcı olduğunu, ancak gün sonu aktivite halka hedeflerinden daha proaktif yollarla hatırlattığını görüyorum. Apple Watch’ta var. 

Bazen bu puanlar bana da hafife almamı hatırlatıyor. Bazen (her zaman değil) kendini iyi hissetmemeyle örtüşebilen bir tür ince uyarı sistemi gibi hissedebilirler.

Apple Watch’ta yerleşik sıcaklık sensörleri yok ve yine de diğer izleyicilerin yaptığı kadar ayrıntılı bir şekilde gece uykusunu bölmüyor. Uyku takibi şu anda akıllı saatlerde mükemmel bir bilim değil, ancak yine de uyku puanlarının yararlı hatırlatıcılar (ve motive ediciler) olduğunu düşünüyorum.

Her zaman bir Apple Watch’ı ne kadar çok takarsam, evde çok fazla kaldığımdan beri görmezden gelmeye başladığım üç halkalı fitness metriğinden daha fazla sağlığım hakkında biraz daha fazla farkındalık beklerdim.

Series 7, bildiğimiz anlamda mükemmel bir Saat, peki sırada ne var?

Apple Watch’u iPod’un hızlı, geniş ekranlı bir halefi olarak ve daha sonra çok daha fazla yere gittiğini görebiliyorum. Daha büyük ekranı seviyorum ama aynı zamanda yeterince yararlanılmayan bir fırsat gibi geliyor. Ve bu beni her zamankinden daha fazla hüsrana uğratıyor, şarj için her gün onu çıkarmak zorunda kalıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu