TEKNOLOJİWorld

Banksy, NFT hack dolandırıcılığı önce web sitesi kusuru hakkında uyarıldı…

Sanatçı Banksy’nin ekibi, bir bilgisayar korsanının bir hayranını 336.000 $ (242.000 £ ) dolandırmadan yedi gün önce web sitesinin güvenlik zafiyeti olduğu konusunda uyarıldı.

Salı günü Banksy’nin resmi web sitesinde dünyaca ünlü grafiti sanatçısının ilk NFT’si (mantarsız jeton) olarak bir sanat eserinin reklamı yapıldı.

bir İngiliz koleksiyoncu, sahte olduğunu fark etmeden önce satın almak için açık artırmayı kazandı.

Bir siber güvenlik uzmanı Banksy’yi web sitesinin hacklenebileceği konusunda uyardı, ancak görmezden gelindi.

NFT’ler ile sanat eserleri, satın alınıp satılabilen dijital bir sahiplik sertifikası oluşturmak için “simgeleştirilebilir”.

Genellikle alıcıya gerçek resmi veya telif hakkını vermezler.

ABD’li profesyonel etik hacker ve güvenlik danışmanlığı Palisade’nin kurucusu Sam Curry, sitenin sosyal ağ Discord’da bir zayıflığa sahip olabileceğini ilk kez geçen ay duyduğunu söyledi.

Birden çok uyarı

“Bir güvenlik forumundaydım ve birden fazla kişi siteye bağlantılar gönderiyordu. Bir tanesine tıkladım ve hemen savunmasız olduğunu gördüm, bu yüzden banksy’nin ekibine e-posta yoluyla ulaştım, çünkü başka birinin olup olmadığından emin değildim.

“E-posta yoluyla yanıt vermediler, bu yüzden Instagram’ları da dahil olmak üzere onlarla iletişim kurmanın birkaç yolunu denedim, ancak hiçbir zaman yanıt almadım.”

Bay Curry’nin ilk olarak rekt.news tarafından bildirilen açıklaması ilk olarak 25 Ağustos’ta e-posta yoluyla yapıldı.

BBC’ye e-posta konusu gösterildi ve banksy’nin ekibiyle birkaç kez iletişime geçmeye çalıştı, yanıt alamadı.

  • Banksy, eski dükkanın istediği fiyata £200k ekliyor
  • Sanatçının web sitesi üzerinden satılan sahte Banksy NFT
  • Banksy’nin ‘Büyük İngiliz Püskürtme’ rehberi

Bay Curry, şimdi düzeltilmiş olan web sitesi kusurunu “web sitesinde rastgele dosyalar oluşturmanıza izin verdiğini” ve kendi sayfalarınızı ve içeriğinizi yayınladığınızı söylüyor.

‘Banksy.co.uk/NFT’ adı verilen yeni sayfa, açık artırmadan kısa bir süre sonra silindi ve Banksy’nin ekibi şunları söyledi: “Banksy NFT müzayedeleri sanatçıya herhangi bir şekil veya biçimde bağlı değildir”.

Yanmış hissettim.

Müzayedeyi kazanan İngiliz, Twitter’da Pranksy olarak bilinen tanınmış bir NFT koleksiyoncusu ve Banksy hayranıdır.

Yaklaşık 340.000 dolarlık kripto para paralarından dolandırıldığında “yanmış” hissettiğini, ancak hacker’ın gün sonuna kadar paranın çoğunu açıklanamaz bir şekilde kendisine iade etmesiyle rahatladığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu