TEKNOLOJİUncategorizedWorld

Apple, iPhone’ları çocuk istismarına karşı tarama planını erteledi…

Apple, çocuk cinsel istismarı materyali aramak için ABD’li kullanıcıların iPhone’larını tarayan algılama teknolojisini kullanıma sunma planlarını erteledi.

Cihaz içi izlemenin tehlikeli bir emsal teşkil ettiği endişesiyle gizlilik gruplarının ve diğerlerinin yaygın eleştirilerini takip ediyor.

Apple, olumsuz geri bildirimleri dinlediğini ve yeniden düşündüğünü söyledi.

Sistemin otoriter devletler tarafından kötüye kullanılabileceğine dair endişeler vardı.

NöralHash teknolojisi, görüntüleri iCloud Fotoğrafları’na yüklenmeden hemen önce tarardı. O zaman onları Ulusal Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi tarafından tutulan bir veritabanında bilinen çocuk cinsel istismarı materyalleriyle eşleştirecekti.

Bir eşleşme bulunsaydı, bir insan tarafından manuel olarak gözden geçirilir ve gerekirse kullanıcının hesabını devre dışı bırakmak ve kolluk kuvvetlerine bildirmek için adımlar atılacaktı.

Yıl içinde piyasaya sürülecekti.

Apple yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçen ay, çocukları işe almak ve istismar etmek için iletişim araçlarını kullanan ve çocuk cinsel istismar materyallerinin yayılmasını sınırlayan avcılardan korunmaya yardımcı olmayı amaçlayan özellikler için planlar açıkladık.

“Müşterilerden, savunuculuk gruplarından, araştırmacılardan ve diğerlerinden gelen geri bildirimlere dayanarak, bu kritik öneme sahip çocuk güvenliği özelliklerini yayınlamadan önce girdi toplamak ve iyileştirmeler yapmak için önümüzdeki aylarda ek zaman almaya karar verdik.”

Gizlilik kampanyacıları, teknolojinin genişletilebileceği ve otoriter hükümetler tarafından vatandaşları gözetlemek için kullanılabileceği konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Electronic Frontiers Foundation, harekete karşı çıkan 25.000 müşteri tarafından imzalanan bir dilekçeyi toplayarak sistemin en çok ses getiren eleştirmenlerinden biri oldu.

İcra direktörü Cindy Cohn BBC’ye şunları söyledi: “Şirket sadece dinlemekten daha ileri gitmeli ve şifrelemesine tamamen bir arka kapı koyma planlarını bırakmalı.”

“Dile getiren muazzam koalisyon, kullanıcı telefonlarının – hem mesajlarının hem de fotoğraflarının – korunmasını ve şirketin kullanıcılarına gerçek gizlilik sağlama sözünü sürdürmesini talep etmeye devam edecektir.”

Apple, geçmişte gizlilik ve uçlardan uca şifrelemenin bir üssü olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu