İşTEKNOLOJİ

WhatsApp, Birleşik Krallık’ta engellenmeyi tercih edeceğini söylüyor.

WhatsApp, Çevrimiçi Güvenlik Yasası uyarınca gerekirse şifreli mesajlaşma sistemini baltalamaktansa Birleşik Krallık’ta engellenmeyi tercih edeceğini söylüyor.

Başkanı Will Cathcart, şifreli mesajların mahremiyetini zayıflatması istenirse uymayı reddedeceğini söyledi.

Signal uygulaması daha önce, faturanın mesajları taramasını gerektirmesi durumunda İngiltere’de hizmet vermeyi durdurabileceğini söyledi.

Hükümet, hem mahremiyete hem de çocuk güvenliğine sahip olmanın mümkün olduğunu söyledi.

İletişim düzenleyici Ofcom’a göre çevrimiçi olan her 10 yetişkinden yedisinden fazlası tarafından kullanılan WhatsApp, Birleşik Krallık’taki en popüler mesajlaşma platformudur.

Çocuk istismarı materyali

Uçtan uca şifreleme, mesajları karıştırır, böylece hizmeti çalıştıran şirket bile içeriği görüntüleyemez.

Ancak Çevrimiçi Güvenlik Yasasını eleştirenler, Ofcom’a özel şifreli mesajlaşma uygulamalarına ve diğer hizmetlere çocuk istismarı içeren materyalleri tespit etmek ve kaldırmak için “akredite teknolojiyi” benimseme yetkisi verdiğini söylüyor.

Bay Cathcart, Birleşik Krallık’ta WhatsApp mesajlarının mahremiyetinin altını oymanın tüm kullanıcılar için aynı şeyi yapacağını söyledi.

“Dünyanın her yerindeki kullanıcılarımız güvenlik istiyor – kullanıcılarımızın %98’i İngiltere dışında, ürünün güvenliğini düşürmemizi istemiyorlar” dedi. Ve uygulama, Birleşik Krallık’ta engellenmeyi kabul etmeyi tercih eder.

“Örneğin yakın zamanda İran’da engellendik. Liberal bir demokrasinin bunu yaptığını hiç görmedik” diye ekledi.

‘Geri itmek’

Signal başkanı Meredith Whittaker daha önce BBC News’e “kesinlikle, yüzde 100 yürüyeceğini” ve şifreli mesajlaşma sisteminin gizliliğini zayıflatmak için yasa tasarısının gerektirmesi halinde Birleşik Krallık’ta hizmet vermeyi durduracağını söylemişti.

Daha sonra, “geri itmek için @wcathcart ve diğerleriyle çalışmayı dört gözle beklediğini” tweetledi.

Bir gün sonra, Bay Cathcart şöyle yanıt verdi: “Ve geri püskürtmek için birlikte çalışmamız (ve bunu yapmaktan onur duymamız) çok önemli.”

Will Cathcart’ın Twitter gönderisini atla

Will Cathcart’ın Twitter gönderisinin sonu

Signal kadar ileri gidip gitmeyeceği sorulduğunda Cathcart, “WhatsApp’ın güvenliğini düşürmeyeceğiz. Bunu hiç yapmadık ve dünyanın başka yerlerinde engellenmeyi kabul ettik” dedi. Ve İngiltere’nin diğer ulusların izleyebileceği bir örnek oluşturmasından korkuyordu.

“Liberal bir demokrasi, ‘Herkesin özel iletişimini yasa dışı içerik için taramak doğru mu?’ Cathcart, “yasa dışı içerikle ilgili çok farklı tanımlara sahip dünya çapında ülkeleri aynı şeyi önermeye teşvik ediyor” dedi.

‘Üreme alanı’

Hükümet ve önde gelen çocuk koruma yardım kuruluşları, şifrelemenin büyüyen çevrimiçi çocuk istismarı sorunuyla mücadele çabalarını engellediğini uzun süredir tartışıyorlar.

İçişleri Bakanlığı, “Teknoloji şirketlerinin, platformlarının pedofiller için bir üreme alanı haline gelmemesini sağlamak için her türlü çabayı göstermesi önemlidir” dedi.

Ulusal Çocuklara Zulüm Önleme Derneği (NSPCC), araştırmaların Birleşik Krallık’ta kaydedilen tımarlama ve çocuk istismarı-imaj suçlarının önemli ölçüde arttığını gösterdiğini söylüyor .

Hayır kurumundan Richard Collard, Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı’nın “platformların sitelerinde ve hizmetlerinde meydana gelen çocuk cinsel istismarını belirlemesini ve engellemesini haklı olarak yasal bir gereklilik haline getireceğini ve şirketlerin herkesin güvenliğini ve mahremiyetini koruyan teknolojik çözümler geliştirerek hazırlık yapabileceğini” söyledi. kullanıcıları, en azından çocuk istismarı mağdurlarınınki”.

“Uzmanlar, uçtan uca şifrelenmiş ortamlarda çocuk istismarı içeren materyallerin ve tımarlamanın üstesinden gelmenin mümkün olduğunu gösterdiler” diye ekledi.

WhatsApp'ın şifrelemesini tanıtan bir reklam panosuGÖRÜNTÜ KAYNAĞI,GETTY RESİMLERİ

Hükümet şunları söyledi: “Çevrimiçi Güvenlik Yasası, uçtan uca şifreleme yasağını temsil etmiyor.

“Bu, mahremiyet veya çocuk güvenliği arasında bir seçim değil – ikisine de sahip olabiliriz ve olmalıyız.”

Ancak eleştirmenler, şifreli mesajların içeriğini çocuk cinsel istismarı materyali için kontrol etmenin tek yolunun, servislerin onları şifrelenip gönderilmeden önce telefon gibi bir cihazda taraması olduğunu söylüyor. Ve bu istemci tarafı tarama, şifrelemenin sağladığı gizliliği baltalıyor.

Avukat Graham Smith tweet attı: “Bir çitin ucunu kazıyarak kırmayacağınızı iddia edebilirsiniz – kelimenin tam anlamıyla doğru, ancak amaç özel mülke izinsiz girmekse bu sizi nereye götürür? Ve bir kez delik kazılmışsa, çiti almasan iyi olur.”

‘Kitle gözetim aracı’

Ve Bay Cathcart şunu sordu: “Şirketler, insanların telefonlarına ve bilgisayarlarına, iletişimlerinin içeriğini bir yasa dışı içerik listesine karşı taramak için yazılım yüklerse, diğer ülkeler ortaya çıkıp farklı bir yasa dışı içerik listesi verdiğinde ne olur?”

Açık Haklar Grubu’nun dijital haklar savunucularından Dr Monica Horten şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta 40 milyondan fazla şifreli sohbet hizmeti kullanıcısı ile bu, onu bir kitlesel gözetleme aracına dönüştürüyor ve mahremiyet ve ifade özgürlüğü için potansiyel olarak zarar verici sonuçlar doğuruyor.” Haklar.”

Ofcom ile yakın çalıştığını söyleyen Bilgi Komisyonu Ofisi, şifrelemeyi zayıflatabilecek herhangi bir müdahalenin “gerekli ve orantılı” olması gerektiğini söyledi.

“Daha az müdahaleci önlemlerin mevcut olduğu yerlerde, bunlar kullanılmalıdır” dedi. Ve “herkes için gizlilik korumalarını baltalamadan yasa dışı içeriğin tespit edilmesini kolaylaştıran teknolojik çözümleri” destekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu