TEKNOLOJİUncategorized

iPod hala burada, daha yeni gelişti…

Apple’ın “Pod” un ne olduğu fikri değişmeye devam ediyor, ancak her zamankinden daha geçerli.


İlk iPod piyasaya sürüldükten yirmi yıl sonra, Apple’ın web sitesinde iPod’ların artık var olup olmadığını bulmak zor. Teknik olarak yaparlar: Bir iPod Touch modeli kalır . Ama gerçekten, iPod’lar artık her yerdeler. 2021’de Apple, iPod’u atomize etti ve ruhunu diğer her şeye yaydı. 

2001 sonbaharında Los Angeles’ta Sherman Oaks’ta paylaştığım bir dairede yaşıyordum. 11 Eylül’den sonra New York’ta ailemi ziyaret etmek için yaklaşık bir ay geçirmiştim. O yılın geri kalanından pek net bir anım yok ama bir iPod vardı ve Ekim ayında çıktı. Ve bir tane aldım.

Yıllardır küçük sabit disk kutularında MP3 toplayan arkadaşlarım vardı. Her şeyden bir nevi kaçındım: CD’leri sevdim, bir diske nasıl sahip olabilirim, onu arabama nasıl yerleştirebilirim. Müziği kopyalamayı ve sabit diskinizden bir şeyler yüklemeyi içeren ilk iPod fikrinin tamamı… sincap gibi görünüyordu. Ama müziği küçük bir kutuda taşıma hissi, bir kez yaptığımda rahatlatıcıydı. Palm Pilots’u beğendim. Game Boys’u beğendim. Cebimde küçük dünyalar olmasını seviyorum.

iPod, o küçük dünyanın tekil basit bir aletten geldiği farklı zamanlara bir geri dönüş. İroni, iPod’un Apple’ın iPhone’dan AirPod’lara ve Apple TV Plus’a kadar hepsi çok daha büyük bir evren oluşturmak için birlikte çalışan diğer ürün ve hizmetleri oluşturması için bir temel oluşturmasıdır. 

iPod, yaklaşık on yıldır Apple’ın evreninin merkeziyken – şirketin kaderini değiştiren küçük MP3 çalar – en büyük mirası elbette iPhone. Veya tüm akıllı telefonlar. 

iPod, her şeyden çok, Apple’ı masadan ya da sırt çantamdan alıp cebime koymakla ilgiliydi. Apple birdenbire samimi bir arkadaş oldu. Bu, cebimdeki fiziksel telefon, bileğimdeki Apple Watch ve kulaklarımdaki AirPod’larla birlikte çalışan video ve müzik akışı ve iCloud depolama alanıyla beni çevreleyen bir evrene dönüştü.

Ama her şey o basit iPod ile başladı. 

iPod, çoğu elektroniğin standart yolunu aldı: Daha da küçüldü. iPod Shuffle’ı. Nano. Nano küçüldükçe, küçük bir kare bile oldu. İnsanlar onları saat kayışlarına bağlamaya ve erken akıllı saatler olarak kullanmaya başladı. O bendim. Ben bir Nano İzle giydi yıldır.

Nano İzle Elma İzle predated ve bana doğrudan ilham verdi. Ona bakma hissi, üzerinde müzik çalma, hatta antrenmanları takip etme (Nike entegrasyonu gibi erken özellikler aracılığıyla) taşınan şeylerdi. 

Apple Watch 2015’te piyasaya çıktıktan sonra tek düşünebildiğim onu ​​Nano Watch ile karşılaştırmaktı. Hatta ortak bir Mickey Mouse saat yüzünü paylaştılar. Bana geleceği görmüş gibi hissettirdi – ya da bileğimde test ettim. Apple Watch’ın yükselişi, iPod Touch’ın yavaş yavaş düşüşüyle ​​de örtüşüyor. iPod gibi, bir aksesuardır. iPod bir Mac ile, Apple Watch ise bir iPhone ile çalıştı. iPod, 300 dolarlık hediye alanına doğru kayardı. Saat, sürpriz değil, aynı fiyat noktasına kayar. 

Apple Watch, her şeyden daha az bir müzik çalar: fitness takipçisi, göz atılabilir mini ekran, telefon hayatım için bilek portalı. Ama bunun vücudumda iPod kullandığım son yeri işgal ettiğini düşünüyorum: bileğim. 

Apple Watch’u müzik çalar olarak kullanmak için başka bir şeye ihtiyacınız var: AirPods. “Pod” adının geri döndüğü ürün, hiç de bir kaza gibi gelmiyor. Her şeyi tekrar döngüye sokar. Belki de Apple Watch’tan çok sonra uzun vadede AirPod’lar iPod’un gerçek nihai halefidir. Kutu yok, kablo yok, sadece bulutta veya başka bir yerde görünmez şeylere bağlanan tomurcuklar. Belki AirPod’lar ekranları büyütseydi … Apple akıllı gözlüklerine EyePods adını verir miydi? 

Ne zaman ilk kez AirPods giydi , ben çok saçma hissettim. Diğerleri de aynı fikirde gibiydi . Ancak, ilginç olanın, insanların onları giydiğimde beni nasıl algıladığını çok çabuk fark ettim. Bence bu, belki de Apple’ın bağlantılı dünyasında yerleşik yaşamanın bir sembolü . Artık birbirine bağlı Apple cihazları ve Apple abonelik servisleri ile çevrili olduğum için sürekli düşünüyorum.

Müzik dinlemek için AirPod’larıma giriyorum. HomePod aynısını yapar, ancak bağlı hoparlörler için. “Pod” adı, şimdilik hoparlör ve kulaklık pazarına taşınmış gibi görünüyor, ancak bu bağlantı zamanla daha da gelişebilir.

iPod dönemindeki posterler, özellikle beyaz kablolar ve kulaklarında kulaklıklarla dans eden insanları siluet halinde gösteriyordu. Cebinizde bir iPod ile dolaşmak, ilk etapta bir iPod’unuzun olduğunun işaretiydi. Bu reklam kampanyası AirPod’larla geri döndü: Bu sefer tomurcuklar her şeydi. Veya Apple sizi zaten diğer Apple cihazları olarak varsayar, iPod’un ruhu zaten her yere dağılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu