TEKNOLOJİ

Kendinizi internetten nasıl silersiniz?

İnternette halka açık olarak dolaşan bu kadar çok kişisel veriyle, tüketicilerin bilgi akışını kontrol etmede meşru çıkarları var. Bazıları meseleyi kendi ellerine alıyor, belirli veri toplama web sitelerini devre dışı bırakıyor veya temizleme işlemini kendi adlarına yapmak için ücretli kaldırma hizmetlerini kullanıyor.

Bunu yapıp yapmayacağınız ve hangi seçeneği seçeceğiniz büyük ölçüde mahremiyet endişelerinizin boyutuna, varsa ne kadar zaman ve enerji harcamaya istekli olduğunuza ve mahremiyeti koruma amaçları için ne kadar ödemeye hazır olduğunuza bağlıdır.

“Telefon numaranızın ortalıkta dolaşması ve insanların evli olduğunuzu bilmesi sizi ne kadar rahatsız ediyor?” dedi Cornell Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Stephen B. Wicker.

Kişisel verilerinizi internetten kaldırmak veya sınırlandırmak hakkında bilmeniz gerekenler: 

Kimlik hırsızlığı ve çevrimiçi iziniz

Söz konusu olan, tüketicilerin kişisel bilgilerini toplayan ve genellikle diğer kuruluşlara satan, veri simsarları adı verilen çok sayıda çevrimiçi şirket tarafından toplanan verilerdir. Bu veriler, bir kişinin adını, posta adresini, doğum gününü, akrabalarının adlarını, sosyal medyayı, mülk değerini, mesleğini ve çeşitli dolandırıcılık için kullanılabilecek diğer külçeleri içerebilir. 

“Kimlik hırsızlığı açısından, bir mozaikteki karolar gibi. Bir siber güvenlik podcast’ine ev sahipliği yapan New Jersey Tüketici İşleri Bölümü’nün eski direktörü ve tüketici ilişkileri savunucusu Adam K. Levin, ne kadar çok karoya sahipseniz, kimliğe bürünme o kadar doğru olabilir, dedi. 

Herkes, kişisel verilerinin kamuya açık olması konusunda o kadar endişeli değil, ancak bazı kişilerin hassasiyeti artırmasının meşru sebepleri var. NYU Tandon Mühendislik Okulu’nda doçent olan Damon McCoy, buna taciz veya takip etme konusunda deneyimli veya endişe duyanları ve kolluk kuvvetlerinde veya yüksek profilli kurumsal işlerde çalışan kişileri içerir.

Kişisel bilgileri kaldırmak için kendi kendine yardım araçları

Bu kadar eğilimli olanlar için, internette mevcut olan kişisel bilgi miktarını sınırlamanın yolları vardır. Örneğin, Spokeo, MyLife.com ve Radaris gibi birçok kişi arama web sitesinde, tüketicilerin veritabanlarından çıkarılmasını talep etmelerine izin veren prosedürler vardır. 

Ek olarak, Google kısa süre önce tüketicilerin kişisel telefon numaralarını, ev adreslerini veya e-posta adreslerini içeren arama sonuçlarının kaldırılmasını talep etmelerine olanak tanıyan yeni bir “Sizinle ilgili sonuçlar” aracını kullanıma sundu . Bu sonuçların kaldırılması, bir kişinin iletişim bilgilerini web’den silmese de, bu bir adımdır .kişisel bilgilerin kötüye kullanımını azaltmak için almıştır.

Google’dan bir Google Aramasında bulunan diğer bilgilere giden belirli bağlantıları kaldırmasını da isteyebilirsiniz . Mümkünse, web sitesi sahibiyle iletişime geçerek ve içeriğin kaldırılmasını isteyerek başlayın. Bu başarısız olursa, Google, ”önemli kimlik hırsızlığı, finansal dolandırıcılık veya diğer belirli zarar riskleri oluşturan” kişisel bilgileri kaldırabileceğini söylüyor. Bu, rıza dışı müstehcen veya mahrem kişisel resimleri, istem dışı sahte pornografiyi ve reşit olmayanların resimlerini içerebilir.

DIY veri yönetimi yaklaşımının dezavantajları

Kendin Yap yaklaşımının dezavantajı, verilerin tekrar ortaya çıkmamasını sağlamak için gerçek zamanlı taahhüt ve sürekli bakım gerektirmesidir. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bilgi sistemleri profesörü Rahul Telang, “Bunu kendiniz yapabilirsiniz, bu sadece çok zaman alan bir egzersiz çünkü tek tek web sitelerine gitmeniz ve web sitelerinden kendinizi nasıl çıkaracağınızla ilgili kurallara uymanız gerekiyor” dedi.

Dahası, işlemi tekrarlamanız gerekebilir çünkü bazen bilgiler yeniden ortaya çıkabilir, yani bu tek seferlik bir çaba değildir. Kimlik güvenliği şirketi SailPoint’te strateji ve standartlar direktörü Mike Kiser, e-postayla gönderilen yorumlarda bunun bir e-posta listesine ”üyelikten çıkmak” gibi olduğunu yazdı.

″‘Abonelikten çık’ı tıklayabilirsiniz, ancak verilerin silindiğini doğrulamak çok zordur – ve verileri halihazırda başka bir varlığa yeniden satmamışlardır, bu da özel bilgilerin silinmesini çok daha zor hale getirir. ”Kiser kaydetti.

Web sitelerini temizlemek için bir abonelik için ödeme yapmak

Bazı insanlar için, kişisel bilgileri çeşitli sitelerden kaldırmak için harcamaları gereken zaman ve enerji çok fazla olduğundan, bunu kendileri için yapabilecek ve ilerleme hakkında düzenli güncellemeler sağlayacak bir hizmet için ödeme yapmayı tercih ederler. Abine Inc.’in DeleteMe, Kanary ve OneRep’i de dahil olmak üzere bu hizmetlerden bir avuç var.

Kiser, sağlayıcıya ve bunun bireysel mi yoksa aile planı mı olduğuna bağlı olarak, maliyetlerin genellikle ayda 7 ila 25 dolar arasında değişebileceğini söyledi. Yıllık fiyatlandırma da genellikle mevcuttur.

Örneğin, DeleteMe’nin sunduğu seçeneklerden biri, bir kişi için yıllık 129 ABD dolarıdır. Kanary, hizmetinin ücretsiz bir sürümünü ve bir kişi için yıllık 105 ABD Doları ve bir bireyi ve iki sevilen kişiyi kapsayan bir aile planı için 150 ABD Doları olan ücretli bir sürümünü sunar. OneRep, bir kullanıcı için yıllık 99,96 ABD Doları ve altı kişi için yıllık 180 ABD Doları tutarında bir plan sunar. 

Kısmen kamu malı olan çok fazla kişisel bilgi olduğundan, bu hizmetlerin etkinliğini ölçmek zor olabilir. Kanary, web sitesinin sık sorulan sorular bölümünde, her kullanıcı için %70′in üzerinde bir kaldırma başarı oranı olduğunu iddia ediyor. OneRep ise 2021′de 5 milyon kaydı sildiğini iddia ediyor. DeleteMe’nin web sitesi, iki yıllık bir abonelikte ortalama 2.389 kişisel bilginin bulunduğunu söylüyor.

Ücretli bir hizmete kaydolmadan önce, fiyat, nelerin dahil olduğu ve hizmetin ilerleme durumunu müşterilere ne sıklıkta bildirdiği dahil olmak üzere sağlayıcıların tekliflerini yakından karşılaştırdığınızdan emin olun. Ücretsiz deneme olup olmadığını da görebilirsiniz. Levin, ek olarak, bir kredi izleme hizmeti kullanıyorsanız, bir veri kaldırma özelliğinin dahil edilip edilmediğini sormanın da faydalı olabileceğini söyledi. 

McCoy, bazı işverenlerin bunu üst düzey çalışanlara bir avantaj olarak sunduğundan, şirketinizin hizmet için ödeme yapıp yapmadığını da görebilirsiniz.

ABD gizlilik yasaları hala Avrupa’dakinden daha zayıf

Pratik olarak konuşursak, adınızla bağlantılı her çevrimiçi bilgi parçasını kaldırmak imkansızdır. Örneğin, kamuya açık kayıtlar gibi belirli bilgi türleri herkese açıktır ve çevrimiçi olarak aranabilir. Dahası, bazı siteler – özellikle ABD dışında barındırılanlar – devre dışı bırakmak için bir prosedür sunmaz. Ek olarak, kaldırabileceğiniz veriler ABD’de, gizlilik yasalarının daha güçlü olduğu Avrupa’dakinden çok daha sınırlıdır, dedi Wicker.

“Gerçek şu ki, bir kez oradaysanız, oradasınız demektir. Bilgileri silebilirsiniz, ancak bu hala orada olmadığı anlamına gelmez,” dedi Levin. Bu nedenle, tüketicilere kendilerini Google’da arayarak ve/veya bunları onlar adına izleyen ücretli bir sağlayıcıyla çalışarak devam eden gizlilik denetimleri yapmalarını tavsiye ediyor. “Uyanık olmaya devam etmelisin,” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu