TEKNOLOJİUncategorized

İran, benzin istasyonlarına yönelik siber saldırıdan yabancı ülkeleri sorumlu tuttu…

İran, Salı günü petrol dağıtım ağını felç eden bir siber saldırının arkasında yabancı bir ülkenin olduğunu söyledi.

Kendisine Predatory Sparrow adını veren bir grup, saldırıyı kendisinin gerçekleştirdiğini iddia etti, ancak İran’ın en üst düzey internet politikası oluşturma organı, adı açıklanmayan bir “devlet aktörü” suçladı.

Başkan Ebrahim Raisi, saldırının “halkın öfkesini uyandırmak” için olduğunu söyledi.

Saldırı, sürücülerin devlet tarafından verilen akıllı kartlarla sübvansiyonlu yakıt satın almalarını sağlayan intranet tabanlı bir sistemi vurdu ve benzin istasyonlarında uzun kuyruklara neden oldu.

Bilgisayar korsanları ayrıca başkent Tahran’daki ve başka yerlerdeki otoyollardaki dijital reklam panolarını da ele geçirerek, “[Yüce Lider Ayetullah Ali] Hamaney, yakıtımız nerede?”

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi (NIOPDC) sözcüsü devlet medyasına verdiği demeçte, Çarşamba sabahına kadar ülkedeki 4.300 benzin istasyonunun yalnızca %5’inin yeniden bağlandığını söyledi.

Bununla birlikte, yaklaşık 3.000 yakıtı sübvansiyonsuz fiyattan “çevrimdışı” olarak satabildiğini de sözlerine ekledi.

Ekonomisi yıllarca ABD yaptırımlarının yanı sıra hükümetin kötü yönetimi ve yolsuzluk nedeniyle ağır hasar gören İran’da çoğu insan sübvansiyonlu yakıta bağımlı.

  • İran hapishane müdürü taciz videoları için özür diledi
  • İranlı hackerlar İngiliz akademisyen kılığında bulundu
  • İran ‘casus yazılımları duvar kağıdı ve yemek uygulamalarında saklıyor’

Raisi, Çarşamba günü kabine toplantısında yaptığı açıklamada, “Bazıları kaos yaratarak ve insanların hayatlarını alt üst ederek halkın öfkesini ateşlemeyi amaçlıyor” dedi.

Başkan ayrıca İranlı yetkililerin “uyanıklığının” bilgisayar korsanlarının durumdan faydalanmasını engellediğini iddia etti.

Siber Uzay Yüksek Konseyi sekreteri Abolhassan Firuzabadi, saldırının yabancı bir ülke tarafından gerçekleştirildiğini, ancak “hangi ülke tarafından ve nasıl yapıldığını açıklamak için henüz çok erken” olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu