GamesUncategorized

Bu muazzam bilim kurgu video oyununu tekrar tekrar keşfetmelisin…

Aynı zamanda yüksek sesle “kutsal bok” demenizi sağlayacaktır. Çok fazla.

Outer Wilds’ın bana ilk kez yüksek sesle “kutsal bok” dedirdiğini çok iyi hatırlıyorum.

İlk defa uzay gemimin fırlatma anahtarlarını almıştım. Hala kafası karışık, hala biraz emin değil. Burada neler oluyor? Bu video oyunu ne hakkında? Bütün bunlar nasıl çalışıyor? Nerede olmam gerekiyordu gidiyor ? 

Yine de komutları takip ettim. Uzay gemime yaklaştım – cılız ahşap bir kulübe. Bazı düğmelere bastım ve kısa süre sonra yüzer haldeydim, zahmetsizce uzayın karanlığına doğru süzülüyordum. Hala kafası karışık. Hala emin değilim. Burada ne oluyor yahu? Ben de bu alamadım hepsi .

Sonra, uzakta bir gezegen. Boşlukta canlı yeşil bir nokta belirdi. “Sanırım oraya gideceğim,” dedim kendi kendime, her şeyden çok kafa karışıklığıyla.

Geminin kontrollerine karşı mücadele ederek yeşil gezegene doğru yöneldim ve sonunda yoğun yeşil atmosferine son hızla daldım. “Bir bok göremiyorum,” diye fısıldadım ama sonra sisin içinden çıktım. 

Okyanusa kafa üstü sıçramadan önce sadece bir saniyem vardı, ama onu gördüm. Bu, oyuncak büyüklüğünde bir su gezegeniydi. Ama bu beni şaşırtmadı – kasırgalardı. En az altısı, dalgaların üzerinde başka bir dünyaya ait bir fırtınada birbirleriyle yarışıyor. Yüzeye geri döndüğümde, su pencerelerden aşağı akarken, gözlerim dairelere dönüştü.

Rakip kasırgalar yüzeyde dörtnala giderken rüzgar esti, o kadar güçlüydü ki , gezegene geri çarpmadan önce tüm adaları atmosfere – kelimenin tam anlamıyla uzaya – fırlattılar . Bir video oyununda hiç böyle bir şey görmemiştim. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim, nokta. Ama bu Outer Wilds’dı. Outer Wilds’ta, şaşırtıcı derecede hayal gücü normalleşir.

“Kutsal bok. “

Outer Wilds, uzayı keşfetmekle ilgili bir video oyunudur, ancak aynı zamanda çözülmesi gereken bir gizemdir. Nomai, binlerce yıl önce telef yabancı bir ırkın izinden Dış Wilds sen cehennem tam olarak ne bulmak için bir girişim soyu tükenmiş bir medeniyetin kalıntılarını araştıran, uzay dedektif oynayan bir oyundur oldu ? Büküm: Outer Wilds, Groundhog Day-esque zaman döngüsüne odaklanıyor. Güneş patlamadan önce araştırmak için tam 22 dakikanız var ve tüm güneş sisteminizi de beraberinde götürüyor. Geriye kalan tek şey: Bu değerli dakikalarda edindiğiniz bilgiler.

Outer Wilds, kendisini geleneksel bir video oyunu tarzında – sesli günlükler, yazılı notlar vb. aracılığıyla – ortaya koyan bir gizemdir, ancak yürütme o kadar ilham vericidir ki, mecazları zar zor fark edersiniz. Yaratıcı yerel ayarları ve ince bulmacaları sayesinde Outer Wilds, şimdiye kadar oynadığım hiçbir video oyunundan farklı olarak sürekli bir hayranlık uyandırıyor. 

Outer Wilds, her biri bir öncekinden daha tuhaf olan bir avuç farklı gezegende ileri geri seyahat etmenizi sağlıyor. Her biri, Nomai’nin geride bıraktığı garip ileri teknoloji ile yüklüdür. Bir gezegende bulunan bir ipucu, sizi daha önce ziyaret ettiğiniz bir gezegende yeni bir yere götürebilir. Yavaş yavaş kendinizi bu göz kamaştırıcı ortamların daha derinlerine ve çözmeye çalıştığınız gizemi daha derin bir anlayışa sokarsınız. Çekim yok, karmaşık platform oluşturma yok. Outer Wilds’ta para birimi bilgidir , oyuncular bir sonraki adımlarını bulmak için kullanırlar ve sonuç olarak bu garip gizemi meta düzeyde çözerler. Sonuç: Sürekli, açıklayıcı bir neşe, Outer Wilds’ı unutulmaz kılan bir dizi “kutsal bok” an.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu