TEKNOLOJİUncategorizedWorld

Yüzüklerin Efendisi: Amazon, gösteriyi Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşıyor…

Amazon Studios, yeni Yüzüklerin Efendisi televizyon dizisinin yapımının Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşınacağını doğruladı.

Henüz adı belli olmayan fantezi destanı, JRR Tolkien’in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitaplarındaki olaylardan binlerce yıl önce geçiyor.

Ödüllü filmlerin de çekildiği Yeni Zelanda eğlence sektörü için büyük bir darbe oldu.

İngiltere kültür sekreteri Oliver Dowden kararı memnuniyetle karşıladı.

“İngiltere genelinde binlerce yüksek kaliteli iş yaratılacak ve Yüzüklerin Efendisi televizyon dizisi tarafından desteklenecek, bu yüzden bu çok heyecan verici bir haber.”

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı ve Hazine’ye, Amazon Studios’a prodüksiyonu İngiltere’ye taşıması için mali sübvansiyon teklif edilip edilmediği konusunda yorum yapmak üzere ulaşıldı.

  • Hobbit: İngiltere, Tolkien’in Orta Dünyasına nasıl ilham verdi?

Teknoloji devinin film ve TV kolu olan Amazon Studios, gösterinin ilk sezonunda şimdiden 465 milyon dolar (336.5 milyon £) harcadı.

Konumlardaki değişikliğin, üretim alanını genişletme ve İngiltere’deki ayak izini pekiştirme planının bir parçası olduğunu söyledi.

Gösterinin ilk sezonu Yeni Zelanda’da çekilecek ve Eylül 2022’de Amazon Prime’da gösterilecek.

Yapım daha sonra İngiltere’ye taşınacak ve gösterinin dört sezonunun daha yapılması bekleniyor.

Yeni Zelanda’nın ekonomik kalkınma bakanı Stuart Nash, hükümetin karardan “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Nisan ayında, Yeni Zelanda hükümeti Amazon Studios’a prodüksiyonu için ek sübvansiyonlar vermişti.

Amazon, hükümet fazladan %5 eklemeden önce, Yeni Zelanda’da Yüzüklerin Efendisi serisini çekmek için yaptığı harcamalarda zaten %20’lik bir indirim alıyordu.

O sırada Bay Nash, Amazon ile yapılan anlaşmanın “yerel işler ve yerel işletmeler için iş yarattığını” ve “bu ülke için yeni bir uluslararası turizm markalaşması ve tanıtımı dalgası sağlayacağını” söyledi.

Yapımcılığı Yeni Zelanda’dan taşıma kararı hakkında yorum yapan Nash, ülkenin film endüstrisinin “inanılmaz derecede rekabetçi ve son derece hareketli” olduğunu söyledi.

“Devlet desteğiyle bu prodüksiyona elimizden gelenin en iyisini yaptığımız için pişmanlık duymuyoruz” dedi.

Amazon, kendisine verilen ek %5 sübvansiyonu “aktif olarak takip etmeyeceğini” söyledi.

Amazon Studios başkan yardımcısı ve TV eş başkanı Vernon Sanders, “Yeni Zelanda halkına ve hükümetine misafirperverlikleri ve özverileri ve Yüzüklerin Efendisi serisine bu destansı yolculuğa başlamak için inanılmaz bir yer sağladığı için” teşekkür etti.

Yeni Zelanda’nın dramatik manzaraları, Oscar ödüllü yönetmen Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film üçlemelerine de ev sahipliği yaptı.

İlk Yüzüklerin Efendisi filmi Yüzük Kardeşliği Aralık 2001’de vizyona girdi ve üçlemenin son bölümü 2003’te gösterildi.

Filmlerin popülaritesi Yeni Zelanda’nın turizm endüstrisinin tanıtımına yardımcı oldu. Bir rapora göre , 2001 ve 2006 yılları arasında ülkeye gelen yıllık turist sayısı %40 artarak 1,7 milyondan 2,4 milyona çıktı .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu