TEKNOLOJİUncategorized

Bölüm 230: Facebook’u nasıl koruyor ve Kongre neden değişiklik istiyor?

Yasa, Facebook ve diğer sosyal medya devlerini yasal sorumluluktan korudu. Bir muhbir suçu atarken, milletvekilleri bunun şirketleri sorumlu tutmak için değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Sosyal medya şirketlerini, kullanıcılarının yayınladığı içerikle ilgili davalardan koruyan 25 yıllık bir yasa bir kez daha saldırıya uğradı. Bu sefer  , şirket hakkında binlerce dahili belgeyi sızdıran bir Facebook muhbirinin Kongre önünde ifade  vermesi ve “çocuklara zarar veren, bölünmeyi körükleyen ve demokrasimizi zayıflatan” ürünler yarattığı iddiasıyla şirket üzerinde daha fazla denetim yapılmasını talep etmesi nedeniyle oldu.

Salı günü, eski bir Facebook ürün müdürü olan Frances Haugen, üç saatten fazla bir süre Senato alt komitesinin önünde oturdu  ve sosyal medya devinin kârlarını kamu yararına nasıl önceliklendirdiğini anlattı. Milletvekillerini “Facebook’un oynadığı kuralları değiştirmek ve şu anda neden olduğu birçok zararı durdurmak” için harekete geçmeye çağırdı. 

“Artık Facebook’un yıkıcı etkisi hakkındaki gerçeği biliyoruz” dedi. “Büyük bir risk alarak öne çıktım çünkü harekete geçmek için hâlâ zamanımız olduğuna inanıyorum. Şimdi harekete geçmeliyiz. Sizden seçilmiş temsilcilerimizden harekete geçmenizi istiyorum.”

Pazar akşamı CBS haber programı 60 Dakika ile yaptığı bir röportajda kendisini ifşa eden Haugen, Facebook’un şirketin yürüttüğü, platform algoritmalarını ve iş modelini sağlığı ve halkın, özellikle de gençlerin sağlığı risk altında. Bu belgeleri Güvenlik ve Değişim Komisyonu’na, Kongre’ye ve The Wall Street Journal muhabirlerine verdi.

İfadesinde, Kongre’yi Facebook’u düzenlemeye ve şirketten uygulamaları konusunda daha fazla şeffaflık talep etmeye çağırdı. Ayrıca milletvekillerini , internet şirketlerini kullanıcıları tarafından yayınlanan içerik için yasal sorumluluktan koruyan İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. Bölümünde önemli bir federal yasada reform yapmaya çağırdı  . Ancak, Facebook’u yalnızca kullanıcılarının yayınladığı içerikten sorumlu kılacak reformlara odaklanmanın Facebook’un sorunlarını çözmek için yeterli olmayacağı konusunda uyardı. 

Bunun yerine, milletvekillerinin, içeriği sıralamak için kullanılan algoritmalarından Facebook’u sorumlu kılmak için Bölüm 230’u gözden geçirmelerini önerdi. Bunu yaparken Haugen, şirketin kullanıcılara zararlı, kışkırtıcı veya gerçek dışı içerik besleme döngüsünü besleyen etkileşime dayalı sıralamadan kurtulacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu