LİFE STYLE

Bir akupunktur uzmanı ve ağrı uzmanı, ‘baş ağrısını hızla gidermek’ için kullandığı 2 basınç noktasını paylaşıyor

Gerilim tipi baş ağrıları şaka değildir. Tipik olarak başın etrafında gergin bir bant gibi hissederler ve baş ve boyundaki kas kasılmalarından, stresten ve hatta kötü duruştan kaynaklanabilirler.

Birçok kişi semptomları hafifletmek için asetaminofen ve NSAID’ler (steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) gibi ağrı kesici ilaçlar alır. Ancak bunları tıbbi rehberlik olmaksızın aşırı kullanmak zararlı yan etkilere yol açabilir .

10 yıllık klinik deneyime sahip bir akupunktur uzmanı olarak, gerilim tipi baş ağrıları için binlerce hastam yardım için bana geldi.

Akupunktur tedavisinde, kasları gevşetmek ve kan akışını iyileştirmek için vücudun belirli noktalarına basınç uygulanır. İşte baş ağrılarını iğneler olmadan hızlı bir şekilde gidermek için kullandığım bazı yöntemler!

1. Kafatasınızın ve boynunuzun tabanına bastırmak

Bu akupunktur noktaları, kafatasının kemik tabanında, sol ve sağ taraflarda bulunur. Üzerlerine baskı uygulamak sadece baş ağrılarını gidermek için değil, aynı zamanda boyun ağrısı ve sinüs tıkanıklığı için de yararlıdır.

İki nokta kafatasının kemikli tabanı üzerindedir.  Her nokta, sol ve sağ taraflarda, başın orta hattından yaklaşık bir parmak genişliğindedir.
İki nokta kafatasının kemikli tabanı üzerindedir. Her nokta, sol ve sağ taraflarda, başın orta hattından yaklaşık bir parmak genişliğindedir.

Talimatlar:

  1. Baş parmaklarınız aşağı bakacak şekilde ellerinizi başınızın arkasında birleştirin.
  2. Ellerinizi, her başparmak becerinin tabanındaki hendeğe bastıracak şekilde konumlandırın (biri solda, biri sağda).
  3. Hafif ila orta basınç uygulayın ve küçük daireler halinde ovalayın. Bu noktada normal olan bir miktar hassasiyet veya gerginlik hissedebilirsiniz. 
  4. Biraz rahatlama hissetmeye başlayana kadar bunu yapın.
Ellerinizi, başparmaklarınız kafatasının tabanındaki hendeğe bastıracak şekilde konumlandırın (bir başparmak solda, diğeri sağda).
Ellerinizi, başparmaklarınız kafatasının tabanındaki hendeğe bastıracak şekilde konumlandırın (bir başparmak solda, diğeri sağda).

2. Baş parmağınız ile işaret parmağınız arasındaki boşluğa basarak

Buna “ağrı kesici düğmesi” diyorum çünkü baş ağrılarını hafifletirken aynı zamanda ”çok acıyor” hissi veriyor. (Hamileyseniz, aşırı uyarıcı olabileceğinden bu yöntemden kaçınmanızı öneririm.)

Bu basınç noktası, genel vücut ağrılarını, baş ağrılarını, yüz ağrısını, boyun ağrısını ve karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Bu basınç noktası, genel vücut ağrılarını, baş ağrılarını, yüz ağrısını, boyun ağrısını ve karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Talimatlar:

  1. Avucunuzu aşağı bakacak şekilde çevirin ve başparmak ile işaret parmağı arasındaki etli ağ boşluğunu bulun.
  2. Diğer elinizin başparmağıyla bu noktaya bastırın.
  3. Bastırırken, hafifçe işaret parmağınızın kemiğine doğru itin veya bir yuvadan kart alıyormuş gibi kıstırın.
  4. 60 saniye boyunca hafif ila orta basınçta tutun ve basınç yoğunluğunu gerektiği gibi ayarlayın.
  5. Her elde iki veya üç kez tekrarlayın.
Baş parmağınız ve işaret parmağınız arasındaki boşluğa bastırın.
Baş parmağınız ve işaret parmağınız arasındaki boşluğa bastırın.

Gerilim tipi baş ağrılarını rahatlatmanın diğer yolları

30 dakika boyunca tempolu bir tempoda dışarıda yürümek , stresinizi azaltabilir ve taze oksijen sağlayarak gerilim tipi baş ağrılarının tedavisine yardımcı olabilir.

Masanızdan tamamen ayrılmakta zorlanıyorsanız, her 30 ila 60 dakikada bir kısa aralar planlayın. Vücuda ve beyne daha fazla kan akışını teşvik etmek için ayağa kalkın ve dolaşın veya beş ila 10 dakika gerin.

İçme suyu ayrıca baş ve vücut ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yorgunluğa genellikle hidrasyon eksikliği neden olur ve araştırmalar , baş ağrısı ve migren yaşayan kişilerin genellikle yeterince su içmediğini bulmuştur. Suyumu bir dilim zencefil veya limonla ısıtmayı seviyorum.

Eileen Li , lisanslı bir akupunktur uzmanı, Çin tıbbı doktoru ve fizyoterapisttir. Klinik doktorasını Simmons Üniversitesi’nde aldı. Oradan, kronik ağrı araştırmaları, pediatri ve geriatri, yatan hasta psikiyatrisi ve okullarda uzmanlaşmış fiziksel rehabilitasyon alanında çalıştı. Kronik ağrı üzerine yaptığı araştırma çeşitli dergi yayınlarında yayınlandı. Eileen’i TikTok ve Instagram’da takip edin .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu