Uncategorized

‘Zombi’ VC’lerin yükselişi, düşen değerlemeler endüstriyi çekiçlediği için teknoloji yatırımcılarını rahatsız ediyor

Daha yüksek faiz oranları ve yaklaşan bir durgunluk korkusu zemini ile karşı karşıya kalan VC’ler, önümüzdeki birkaç yıl içinde zombi statüsü kazanan yüzlerce firma olmasını bekliyor.

“Artan sayıda zombi VC olacağını umuyoruz; Hala var olan VC’ler, önceki fonlarından yaptıkları yatırımı yönetmeleri gerektiği için ancak bir sonraki fonlarını toplayamadıkları için “küresel girişimci ağı Techstars’ın CEO’su Maelle Gavet, CNBC’ye verdiği demeçte.

“Bu sayı, önümüzdeki birkaç yıl içinde VC’lerin% 50’sine kadar çıkabilir, bu da bir sonraki fonlarını toplayamayacak” diye ekledi.

Zombi nedir?

Kurumsal dünyada, bir zombi hayata döndürülen ölü bir insan değildir. Daha ziyade, hala nakit üretirken, o kadar ağır borçlu olan bir iştir ki, borcun kendisini değil, sabit maliyetlerini ve borçlara olan faizlerini ödeyebilir.

Zombi firmalar için hayat, borçlanma maliyetlerini artırdığı için daha yüksek faiz oranlı bir ortamda zorlaşıyor. Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası, bu ayın başlarında faiz oranlarını tekrar yükseltti.

VC pazarında, bir zombi artık yeni şirketleri desteklemek için para toplamayan bir yatırım firmasıdır. Hala bir yatırım portföyünü yönetmeleri anlamında faaliyet gösteriyorlar. Ancak, getiri elde etme mücadelelerinin ortasında kuruculara yeni çekler yazmayı bırakıyorlar.

Yatırımcılar, bu kasvetli ekonomik zeminin, artık getiri üretmeyen, bunun yerine mevcut portföylerini yönetmeye odaklanan bir zombi fonu sürüsü yaratmasını bekliyor – sonunda rahatlamaya hazırlanıyorlar.

“Orada kesinlikle zombi VC firmaları var. Her gerileme döneminde olur, “hem yeni başlayanlara hem de girişim fonlarına yatırım yapan Paris merkezli bir VC olan Michael Jackson, CNBC’ye verdiği demeçte.

“VC’ler için bağış toplama ortamı önemli ölçüde soğudu, bu yüzden birçok firma bir sonraki fonlarını toplayamayacak.”

VC’ler neden mücadele ediyor?

VC’ler, LP’ler veya sınırlı ortaklar olarak bilinen kurumsal destekçilerden fon alır ve özkaynak karşılığında küçük miktarlarda parayı yeni başlayanlara verir. Bu LP’ler genellikle emeklilik fonları, bağışlar ve aile ofisleridir.

Her şey yolunda giderse ve bu girişim başarılı bir şekilde halka açılırsa veya satın alınırsa, bir VC fonları telafi eder veya daha da iyisi, yatırımlarından kar elde eder. Ancak, girişimlerin değerlemelerinin düştüğünü gördüğü mevcut ortamda, LP’ler paralarını nereye park ettikleri konusunda daha seçici hale geliyor.

VC firması Activant Capital’in kurucusu Steve Saraccino, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu yıl çok daha fazla zombi risk sermayesi şirketi göreceğiz” dedi.

Teknoloji değerlemelerindeki keskin bir düşüş, VC endüstrisine zarar verdi. Halka açık teknoloji hisseleri, pazarın yüksek büyüme alanlarına yönelik yatırımcı duyarlılığının artması arasında tökezledi ve Kasım 26’deki zirvesinden yaklaşık% 2021 oranında düştü.Nasdaq

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu