LİFE STYLETEKNOLOJİUncategorized

Eski Netflix çalışanları, içeriden öğrenenlerin ticaretinden 3 milyon dolar kazanmak için suçlandı…

Wall Street bekçisi, üç eski Netflix yazılım mühendisini, 3 milyon dolar (2,2 milyon sterlin) kazandığı iddia edilen bir içeriden öğrenen ticaret halkasıyla suçladı.

Eski personel ve iki yakın arkadaşının isimleri mahkeme kağıtlarında yer aldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), programda gizli Netflix abone büyüme verilerinin kullanıldığını söyledi.

Bilgilerin, akış devinin hisselerini kazanç raporlarından önce takas etmek için kullanıldığı iddia ediliyor.

SEC, Netflix’te eski bir yazılım mühendisi olan Sung Mo Jun’un, şirketin abone büyümesi hakkında içeriden bilgileri kullanarak yasa dışı bir şekilde hisse ticareti yapmak için uzun süredir devam eden bir planın merkezinde olduğunu iddia etti.

Şikayete göre, 2016 ve 2017 yıllarında Netflix için çalışırken, defalarca halka açık olmayan bilgileri kardeşine ve her ikisi de birden fazla Netflix kazanç duyurusu öncesinde ticaret yapmak için kullanan yakın bir arkadaşına iletti.

SEC ayrıca Sung Mo Jun’un Netflix’ten ayrıldıktan sonra, diğer iki şirket içinden gizli abone büyüme bilgilerini aldığını iddia etti.

SEC’in San Francisco bölge ofisi müdürü Erin Schneider, “Bir Netflix çalışanının ve yakın ortaklarının, değerli, kötüye kullanılan şirket bilgilerinden kâr etmek için uzun süredir devam eden, milyonlarca dolarlık bir planla uğraştığını iddia ediyoruz” dedi.

SEC, şüpheli şekilde başarılı ticaret kalıplarını bulmak için veri analizi araçlarını kullanarak iddia edilen planı ortaya çıkardığını söyledi.

Aynı zamanda, ABD Washington Batı Bölgesi Savcılığı sanıklardan dördü hakkında hapis cezasına yol açabilecek bir ceza davası açtı.

İçeriden öğrenenlerin ticareti nedir?

İçeriden öğrenenlerin ticareti, halka açık olmayan bilgilere dayanarak, borsada işlem gören bir şirketin hisselerinin veya tahviller veya hisse opsiyonları gibi diğer menkul kıymetlerin alım satımıdır.

ABD ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok ülkede içeriden öğrenenlerin ticareti, bilgiye erişimi olanlara haksız bir avantaj sağladığı için yasa dışıdır.

Kurallar ve cezalar dünya çapında farklılık gösterse de, birçok yargı alanında, kamuya açık olmayan bilgilerden haberdar olan ve bu temelde alım satım yapan bir kişi, finansal piyasa düzenleyicileri tarafından cezalara tabi tutulabilir ve potansiyel olarak cezai kovuşturma ile karşı karşıya kalabilir.

İçeriden öğrenen kişinin tanımı genellikle geniş olabilir ve yalnızca gizli bilgilere doğrudan erişimi olan kişileri değil, aynı zamanda bu bilgileri paylaştıkları ve bu bilgilere dayanarak ticaret kararları veren kişileri de kapsayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu