TEKNOLOJİUncategorized

Apple, kıtlığın ortasında yeni bilgisayar çiplerini tanıttı….

Apple, yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarına güç sağlamak için kullanılan M1Pro ve M1Max yongalarını tanıttı.

Apple, 57 milyar transistörlü M1 Max yongasının şimdiye kadar ürettiği en güçlü yonga olduğunu söylüyor.

Yeni çipler, firmanın kendi tasarımı silikonla çalışan ilk Mac bilgisayarlarını ortaya çıkarmasından neredeyse bir yıl sonra duyuruldu.

Apple’ın küresel bilgisayar çipi sıkıntısı nedeniyle iPhone 13 üretim hedeflerini düşürdüğüne dair raporların ardından geldi.

Gartner’dan endüstri analisti Mikako Kitagawa, “performans artışı oldukça etkileyici” dedi.

Apple, yeni yongaların, gücün %70’ini kullanırken en yüksek hızda çalışan en yeni 8 çekirdekli dizüstü bilgisayar yongasıyla karşılaştırılabilir bir performans elde edeceğini iddia ediyor.

Şirket, çipi düzleştirmenin, 8 çekirdekli PC çipinden 1,7 kata kadar daha hızlı olacağını iddia etti.

Bu tür iddialar henüz bağımsız olarak doğrulanmadı.

Apple’ın çipleri bazen ‘Kol tabanlı’ olarak anılır, çünkü bu isimdeki İngiliz merkezli şirketten talimat setlerini lisanslar.

Bu komut setleri, işlemcilerin komutları nasıl işleyeceğini belirler. Ancak çekirdek işlemci devreleri Apple’ın kendi tasarımıdır.

Apple yıllardır Intel tarafından tasarlanan çipleri kullanıyor. CCS Insight’ın baş analisti Ben Wood, kendi silikonunu tasarlama hamlesinin firma için olumlu olduğunu söylüyor.

“Apple Silicon’un ortaya çıkışı, MacBook serisi için bir şanstı” dedi.

İki çip, yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarına ve yeni bir işletim sistemi olan macOS Monterey’e güç sağlıyor.

“Unleashed” lansman sunumunda Apple, MacBook’un gücünü ve uzun pil ömrünü vurguladı.

Bir analist, yaratıcı endüstrilerdeki çalışanların Macbook Pro’dan uzaklaşmaya başladığına dair bir his olduğunu söyledi.

Ancak Bayan Kitagawa’ya göre yeni makineleri çekici bulacaklardı. “Apple, asıl pazarları olan yaratıcı profesyonel pazarını gerçekten savunuyor” dedi.

MacBook’lar, şirketin küresel çip sıkıntısının etkisi konusunda uyardığı bir zamanda açıldı.

Daha önce Apple patronu Tim Cook , sorunun M1 çipleri kullanan ürünleri etkileyebileceğini söylemişti. Son raporlar, kıtlığın iPhone 13 üretimini vurabileceğini gösteriyor.

Ben Wood, Apple tarafından tasarlanan silikonun şirketi kıtlıktan kurtaramayacağını söylüyor.

“Apple’ın kendi yongalarını tasarlaması, daha geniş yonga seti eksikliklerinden muaf olduğu anlamına gelmez” dedi.

“Tedarik sağlamak için güçlü bir konumda olacağına dair çok az şüphe var, ancak sonuçta yarı iletkenlerin genel sıkıntısı üretim kapasitesine iniyor.”

Kitagawa ayrıca, özel grafik yongaları (GPU’lar) yetersiz olduğundan, yeni MacBook Pro’ların “makine ayrı grafiklere sahip olmadığı için eksikliğe karşı daha bağışık olabileceğini” belirtti: endişelenmeleri gereken bir bileşen daha az.”

MagSafe iadeleri

Yeni dizüstü bilgisayarlar, çok eleştirilen bir Apple tasarım kararını tersine çeviriyor.

Özellikle Magsafe’den vazgeçildi – sert bir çekişle serbest kalan manyetik olarak güvenli bir güç kaynağı.

Ben Wood, “Birçok kullanıcı MagSafe güç konektörünün geri dönmesinden çok mutlu olacak. Bir MacBook’a küçük bir servet yatırdığınızda, istediğiniz son şey, bir güç kablosunun üzerinden düştüğünü görmek için dikkatsiz bir yolculuk yapmaktır. yere masa.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu