TEKNOLOJİ

Microsoft, Internet Explorer ayrımınızı tamamlamaya hazır

Internet Explorer (IE) daha önce ölmediyse, kesinlikle şimdi. Microsoft, Windows 10’un çoğu sürümünde eski tarayıcıyı kalıcı olarak devre dışı bırakacak yeni bir Edge güncellemesi yayınlıyor.

Aşağıdaki değişiklikler, yama hafta boyunca kullanıma sunuldukça yayınlanacaktır. Başlat menüsündeki ve görev çubuğundaki simgeler gibi Internet Explorer’a görsel başvurular şimdilik kalacaktır. Ancak, IE’yi başlatmaya çalışırsanız, Edge tarayıcısı değişiklikleri size bildiren yeni bir pencerenin yanında yerinde görünecektir.

Microsoft’un, 10 Haziran’da Patch Tuesday’de yapılması planlanan yaklaşan bir Windows güvenlik güncelleştirmesinde Windows 13’u bu başvurulardan temizlemeyi planladığını unutmayın. Bu referanslardan daha erken kurtulmak istiyorsanız, 23 Mayıs için planlanan önizleme “C” sürümünü indirebilirsiniz. Ve veri kaybetmekten endişe ediyorsanız, olmayın. Bu değişiklikleri duyuran Teknoloji Topluluğu gönderisinde(Yeni sekmede açılır), tüm tarama verileri otomatik olarak Edge’e taşınır. Internet Explorer’ı kalıcı olarak öldürmek, şüphesiz alımı yavaşlatan şirketler için yaygın sonuçlar doğuracaktır. Onlara yardımcı olmak için Microsoft, bu kuruluşlardan bir destek bileti açmalarını istiyor.(Yeni sekmede açılır) ve Internet Explorer Kullanımdan Kaldırma Seti’ne göz atın(Yeni sekmede açılır).  

Yaşamaya devam etmek

Internet Explorer’ın ruhu yaşamaya devam edeceği için her şey kaybolmaz. Tabii ki, Microsoft Edge IE Moduna sahiptir, böylece kullanıcılar daha yeni tarayıcılarda çalışmayacak eski web sitelerini ziyaret edebilir; ancak bu özelliğin de bir son kullanma tarihi vardır. IE Modu (daha spesifik olarak, MSHTML oluşturma motoru) desteğinin 2029’da sona ermesi planlanıyor, bu nedenle hala bir süre kaldı. Şirket, kullanıcılara hazırlanmak için yeterli zaman tanımak için insanlara özelliğin 2028’de sona ereceğini hatırlatacağını belirtiyor.

Windows 10’un belirli sürümleri Internet Explorer’ı barındırmaya devam edecektir. Sadece bir çifti adlandırmak için, tesadüfen hizmet sonu tarihi 10 Mayıs olarak ayarlanmış olan Çin Hükümeti Sürümü ve Windows 9 Enterprise çoklu oturumuna sahipsiniz.

Bununla birlikte, yaklaşık iki yıl sonra nihayet Internet Explorer’a veda etmenin güvenli olduğunu düşünüyoruz – karmakarışık olmaya devam eden çok özel sürümler hariç. Microsoft bu sayıları yayınlamadığı için ani kapanmadan tam olarak kaç kişinin etkileneceğini söylemek zor. Stat Counter’dan son rakamlara bakmak(Yeni sekmede açılır)Internet Explorer, dünya çapındaki toplam tarayıcı pazar payının yüzde birinden daha azını oluşturur.

Evet, bu hala milyonlarca insan, ama genel olarak, dünya yoluna devam etti. İnternet gençken tarayıcı harikaydı, ancak sonsuza dek sürecek veya kullanılacak şekilde inşa edilmedi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu