TEKNOLOJİ

Morgan Stanley, iPhone sevkiyat tahminini 3 milyon adet daha düşürdü

Morgan Stanley, Çin’deki daha yavaş üretimi hesaba katmak için Aralık çeyreği için iPhone sevkiyat tahminini Çarşamba günü 3 milyon adet daha düşürdü. Firma, Kasım ayında sevkiyat beklentilerini 6 milyon adet azaltmıştı.Elma

Morgan Stanley şimdi Apple’ın 75 milyon adetlik orijinal tahmininden aşağı doğru yaklaşık 5,85 milyon adet göndermesini bekliyor. Apple tedarikçileri Çin’de kargaşayla karşı karşıya kaldı.

Geçen ay, fabrika çalışanları, Apple’ın montaj ortağı Foxconn tarafından işletilen dünyanın en büyük iPhone fabrikası olan Çin’deki Zhengzhou fabrikasında güvenlik personeliyle çatıştı. Fabrika ayrıca, Ekim ayında, şirketin enfekte olmuş insanları izole ederek salgını kontrol altına almak için harekete geçmesiyle işçilerin tesisten kaçmasına neden olan bir Covid-19 salgınından da etkilendi.

Morgan Stanley analistleri, huzursuzluğun tarihsel olarak Apple’ın en büyük çeyreğini etkileyeceğini ve bunun da tatil alışveriş sezonu tarafından destekleneceğini söyledi. Analistler, Apple’ın Aralık çeyrek gelirinde yaklaşık 120 milyar dolar rapor etmesini ve bunun da yavaş üretimden% 3’lük bir etki yaratmasını bekliyor. Apple, bu yılın ilk mali çeyreğinde 123’e göre% 9 artışla 11,2021 milyar dolar bildirdi.

Apple’ın hisseleri Çarşamba günü erken saatlerde %1 civarında düştü.

Sevkiyatlarda ve gelirde beklenen düşüşe rağmen, analistler tahminin yavaşlayan talebi yansıtmak zorunda olmadığını söyledi.

Çarşamba günkü bir notta, “Şimdiye kadar, yatırımcılar tarafından Aralık Q’nun iPhone arz kıtlığı nedeniyle zorlanacağı iyi anlaşıldı ve bu nedenle en önemli yakın vadeli tartışma, Aralık ayından kaybedilen talebin ne kadarının bozulabilir ve ertelenebilir olduğudur” dedi.

“İPhone 14 Pro / Pro Max’e olan talebin sağlam kaldığına inanıyoruz ve Aralık ayında kaybedilen talebin yok edilmekten ziyade Mart ayına ertelenmesinin daha muhtemel olduğu görüşünü destekliyoruz.”

Apple, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu