Uncategorized

İnternetin babası uyarıyor: ChatGPT ‘gerçekten havalı’ diye yapay zekaya yatırım yapmak için acele etmeyin

Google’ın baş müjdecisi ve “internetin babası” Vint Cerf’in sohbet yapay zekası konusunda acele iş anlaşmaları yapmak isteyen yöneticiler için bir mesajı var: “Yapmayın.”

Cerf, Pazartesi günü Mountain View, California’daki bir konferanstaki katılımcılara, sadece “sıcak bir konu” olduğu için konuşma AI’sına yatırım yapmak için uğraşmamalarını istedi. Uyarı, Cerf, Pazartesi günü Mountain View, California’daki bir konferanstaki katılımcılara, sadece “sıcak bir konu” olduğu için konuşma AI’sına yatırım yapmak için uğraşmamalarını istedi. Uyarı, popülerlikteki bir patlamanın ortasında geliyor. için popülerlikteki bir patlamanın ortasında geliyor

Cerf, Pazartesi günü konferans kalabalığına “Burada bazılarınızın dikkate alacağını umduğum etik bir sorun var” dedi. “Herkes ChatGPT veya Google’ın bunun sürümü hakkında konuşuyor ve bunun her zaman istediğimiz gibi çalışmadığını biliyoruz” dedi ve Google’ın geçen hafta Cerf, Pazartesi günü konferans kalabalığına “Burada bazılarınızın dikkate alacağını umduğum etik bir sorun var” dedi. “Herkes ChatGPT veya Google’ın bunun sürümü hakkında konuşuyor ve bunun her zaman istediğimiz gibi çalışmadığını biliyoruz” dedi ve Google’ın Bard konuşma AI’sına atıfta bulundu. Bard konuşma AI’sına atıfta bulundu.

Uyarısı, büyük teknoloji şirketleri gibi geliyor ve hala yaygın olarak hata yapan bir teknolojiyi hızla geliştirirken, konuşma AI alanında nasıl rekabetçi kalacağınızla uğraşıyor.Google MağazasıMetaMicrosoft

Alphabet başkanı John Hennessy, günün erken saatlerinde, sistemlerin hala yaygın olarak yararlı olmaktan uzak bir yol olduğunu ve ürünü halka açık olarak test etmeden önce hala çözülmesi gereken yanlışlık ve “toksisite” ile ilgili birçok sorunu olduğunu Alfabe başkanı John Hennessy .

Cerf, 2005 yılından bu yana Google’da başkan yardımcısı ve “baş internet müjdecisi” olarak görev yapıyor. “İnternetin babalarından” biri olarak bilinir, çünkü internetin temelini oluşturmak için kullanılan mimarinin bir kısmını birlikte tasarlamıştır.

Cerf, teknolojinin “her zaman tam olarak doğru çalışmamasına rağmen, gerçekten harika” olduğu için yatırım yapma cazibesine karşı uyardı.

Cerf, “Eğer ‘Adamım, bunu yatırımcılara satabilirim çünkü bu sıcak bir konu ve herkes bana para atacak’ diye düşünüyorsanız, bunu yapmayın” dedi ve kalabalığın gülüşmelerini sağladı. “Düşünceli olun. Bu teknolojilerle ne olacağını her zaman tahmin edemeyeceğimiz konusunda haklıydınız ve dürüst olmak gerekirse, sorunun çoğu insanlardır – bu yüzden biz insanlar son 400 yılda değişmedik, son 4.000 yılda.

“Sizin değil, kendi çıkarları olan şeyi yapmaya çalışacaklar,” diye devam etti Cerf, genel insan açgözlülüğüne atıfta bulunuyor gibi görünüyordu. “Bu yüzden bunu hatırlamalı ve bu teknolojileri nasıl kullandığımız konusunda düşünceli olmalıyız.”

Cerf, sistemlerden birinden her cümlenin sonuna bir emoji eklemesini istemeye çalıştığını söyledi. Bunu yapmadı ve sisteme fark ettiğini söylediğinde, özür diledi ama davranışını değiştirmedi. “Farkındalıktan veya öz farkındalıktan çok uzaktayız,” dedi chatbotlar için.

Teknolojinin yapacağını söylediği şey ile yaptığı şey arasında bir boşluk olduğunu söyledi. “Sorun bu. … Açıkça ifade edilen bir yanıt ile doğru bir yanıt arasındaki farkı söyleyemezsiniz.

Cerf, bir chatbottan kendisi hakkında bir biyografi sunmasını istediğinde bir örnek verdi. Botun, yanlışlıklar içermesine rağmen cevabını olgusal olarak sunduğunu söyledi.

“Mühendislik tarafında, benim gibi mühendislerin bu teknolojilerin bazılarını evcilleştirmenin bir yolunu bulmaya çalışmaktan sorumlu olmaları gerektiğini düşünüyorum, böylece zarar verme olasılıkları daha düşük” dedi. “Ve elbette, uygulamaya bağlı olarak, çok iyi olmayan bir kurgu hikayesi bir şeydir. Birine tavsiye vermek … tıbbi sonuçları olabilir. En kötü durum potansiyelini en aza indirmeyi bulmak çok önemlidir. ”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu