TEKNOLOJİUncategorized

Apple’ın iPod’u muhtemelen hala buralarda: İşte son 20 yılına bir bakış..

Gadget müzik akışından, rakip oyunculardan ve iPhone’dan sağ çıktı. Ama büyük ölçüde gelişmek zorunda kaldı.

Uzun bir süre boyunca iPod ve Apple eş anlamlıydı – kullanıcıların kaprislerine tepki vermek yerine sürekli dönüşen ve şekillendiren varlıklar. Yine de Apple’ın serveti yükselirken, iPod’un ışığı söndü ve iPhone , aslanların dikkatini çekiyor. Ancak Apple’ın modern servetini harekete geçiren cihaz, 20 yıl sonra hala satışta. 

2001’de piyasaya sürülmesinden sonra, iTunes müzik mağazasının da yardımıyla iPod, tüm zamanların en ikonik aygıtlarından biri haline geldi ve bir dizi taklitçi doğurdu ve hakim olduğu MP3 çalar pazarını meşrulaştırdı. iPod zaman içinde gelişti ve kökten değişti: Artık hücresel radyosu olmayan bir iPhone. Ama yine de Apple’ın web sitesinden bir iPod Touch satın alabilirsiniz (bunun için ana sayfanın alt kısmında aramanız gerekir), geçen yılki gadget’ın çabucak unutulduğu bir endüstride olağanüstü uzun ömürlü olduğunun bir kanıtı. 

iPod 2020’lerde hala geçerli mi? iPod’un geçmişine bir göz atalım ve kalıcı gücüne neyin katkıda bulunduğunu ve eğer herhangi bir yere gidiyorsa nereye gidebileceğini inceleyelim.

Nostalji, insanlar iPod hakkında konuştuğunda ortaya çıkan bir duygudur, ancak herhangi bir sinirbilimcinin size söyleyeceği gibi, bunun nedeni  müzik ve hafızanın  özünde bağlantılı olmasıdır.  iPod’u tasarlayan ve yapan eski Apple yöneticisi Tony Fadell,  müzik çaların 20. yıl dönümü yaklaşırken düşünceli bir ruh halindeydi.

Fadell bir röportajda CNET’e “Birçok insan hala o iPod günlerini hatırlıyor” dedi. “Gerçekten bir süper güçtü.” 

Fadell, Sony Walkman dinleyerek büyüdü ve kaderin belireceği gibi, 20 yıl sonra Steve Jobs tarafından dijital yerine geçecek olanı yapmak için işe alındı. iPod kısa sürede her yerde bulunur hale geldi, bu yüzden Apple’ın aslında dijital müzik çaları icat etmediğini unutmak kolay. İlk MP3 çalarlar  – Rio PMP300 dahil – üç yıl iPod’u öncesinde, ama o zamanlar MP3 çoğunlukla yasadışı ve son derece litigable biçimi oldu. 

Fadell ve meslektaşları, 11 Eylül olaylarından sadece bir ay sonra, 23 Ekim 2001’de tanıtılan iPod’u yaratmak için çalıştılar. Bu, yüklemenin ve satın almanın daha kolay bir yolu olan 5 GB sabit diskli taşınabilir bir müzik çalardı. şarkılar ve “cebinizde 1.000 şarkı”nın unutulmaz sloganı. Apple, dijital iTunes platformuyla birleşen , Walkman ve önündeki pikap gibi fiziksel bir nesne olan taşınabilir bir müzik cihazı sunmayı başardı  . Ayrıca insanların dikkatli bir şekilde oynayabilir korsan küratörlüğünde MP3 koleksiyonları.

Bugünlerde Fadell, iPod’unu zaman zaman ziyaret etmeyi sevdiği bir zaman kapsülüne benzetiyor: “Biraz içeri giriyorsun ve ‘2000’lerin başlarındaki müziğe ve ondan önceki müziğe geri döndüm’ diyorsun. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu