TEKNOLOJİUncategorized

Yüzüklerin Efendisi büyük ekran savaşlarını sonsuza dek nasıl değiştirdi?

Son 20 yıldır Massive yazılımı, Yüzüklerin Efendisi’nden Avengers: Endgame’e kadar yapay zekalı kalabalıklardan oluşan ordular yarattı.

Uzaktan, savaşçılar karıncalara benziyorlar — tehditkar ve endişe verici derecede iyi organize edilmişler. Mızraklarını sallarlar ve modern diş hekimliğini hiç tanımamış dişleri karıştırırlar ve yıldırım çaktığında, saf sayılarını ortaya çıkardı. Okların voleleri uçar, kılıçlar meme plakalarının etrafındaki zayıf noktalara gider. Her iki taraftaki cesetler yere çakıldı.

Bu kanlı olay, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’den Helm’s Deep Savaşı’dır. Yüzüklerin Efendisi’nin muazzam ölçekte gerçekçi savaşları simüle etmek için yapay zeka kullanarak bilgisayar tarafından oluşturulan ordular oluşturması için özel olarak tasarlanmış bir yazılım olan Massive tarafından desteklenen ilk sinematik savaşlardan biriydi.

Star Wars gibi filmler özel efektlerde devrim yarattıkça ve Pixar gibi stüdyolar sinemada bilgisayar kullanımını şekillendirirken, ilk olarak Stephen Regelous tarafından dünyaca ünlü, ödüllü görsel efekt stüdyosu Weta Digital için inşa edilen Massive, izleyicilerin artık ekran savaşlarından beklediklerini yükseltmeye yardımcı oldu.

Son teknoloji efektler her zaman tutmaz, ancak 20 yıl sonra, Helm’s Deep’ten Uruk-hai orkları, dağ kalesini ilk şarj ettikleri zamanki kadar gerçek ve tehditkar görünürler. Massive, HBO’nun Game of Thrones ve Marvel’s Avengers: Endgame’in son sezonu da dahil olmak üzere sadece son birkaç yıldaki en ikonik savaş sahnelerinden bazılarının körüklenerek dolup tanınır.

“[Siz] sadece yazılımın son 20 yılda Yüzüklerin Efendisi’nden bu yana kullanıldığı filmlere bakarak etkiyi görebilirsiniz. Filmlerin ve TV’nin oldukça önemli bir listesi,” diyor Syracuse Üniversitesi Bleier Televizyon ve Popüler Kültür Merkezi’nin kurucu direktörü Bob Thompson.

Şimdi Massive, kalabalık simülasyon yapabilen diğer programlara ve özel efektler için artan beklentilere karşı teknolojik olarak daha gelişmiş bir görsel efekt dünyasında rekabet ediyor.

Dothraki’lerden Wakandan’lara kadar dünyanın kaderi tehlikedeyken Massive hala savaşa doğru yürüyor.

Gümüş ve Altın

Orklar ve elfler Orta Dünya adına birbirlerini hacklemeye başlamadan önce Massive kelimenin tam anlamıyla bir rüyaydı.

1993’te Massive’in yaratıcısı Regelous, ofisine girdiğini ve bir ormanın bilgisayar simülasyonunu izleyen bir grup insan bulduğunu hayal etti. Bu bilgisayar ormanı dünyasının içinde ağaçlar, hayvanlar ve hava vardı.

Uzaylı olduğu ortaya çıkan insanlar (doğal olarak), Regelous’a nasıl çalıştığını anlattılar: Bu evren, ekrandaki tüm yaratıkların arkasındaki davranışları oluşturmak için birbirine bağlı düğümlerden oluşan bir sistemdi.

Rüya ona yapıştı. Yönetmen Peter Jackson, Regelous’un Jackson’ın korku komedi filmi The Frighteners için düzenlenen sarma partisinde kalabalık simülasyon yazılımını kodlamasını istediğinde, Regelous nasıl çalışabileceğine dair bir sezgeye sahipti. Başlangıçta Jackson’ı geri çevirmesine rağmen, sonunda dairesinde saklandı, hatta projede günde sekiz saat çalıştığını takip etmek için kendine bir kronometre kodladı.

İki yıl sonra, Massive’in ilk savaşı Helm’s Deep kadar ayrıntılı veya gerçekçi değildi. Regelous, Yeni Zelanda’nın Wellington kentindeki küçük bir evde bulunan Weta Digital’e gitti ve 1000 gümüş asker ile 1000 altın asker arasında bir çatışma gösterdi. Genel olarak, Massive içindeki her karaktere bir ajan denir.

Bir noktada, bazı askerler savaştan kaçıyormuş gibi görünüyordu ve odadaki ilk varsayım, belki de ajanların ölümcül bir çatışmaya karışmak istemeyecek kadar zeki olduklarıydı. Başka bir örnekte, Weta ekibinden başka biri savaşan birkaç askeri işaret etti ve bir askerin yeni öldürülen diğerinin intikamını almaya çalıştığını gördüğünü düşündü.

Regelous, “Aslında olan bu değildi,” diyor, “ama insanlar gerçekte olmayan şeyleri simülasyona görerek bunu gerçek hale getiriyorlar.”

Bulanık mantık ve düşmüş hayvanlar

Şapırdatma yükü çok yüksek. Askerler, düşen canavarlar adı verilen kanatlı canavarların kendilerine doğru saldırmasını görmek için dehşet içinde gökyüzüne dönerler. Canavarlar M&Ms gibi bir avuç adamı bir kasede alır, gökyüzüne uçar ve sonra onları ölüme bırakırlar. Cesetler Minas Tirith şehrindeki çatılara çarparken topallıyor.

Helm’s Deep Savaşı’nın yoğun olduğunu düşünen varsa, Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ndeki Pelennor Fields Savaşı Orta Dünya’da daha da kötü bir gündü.

Programı kodlamak için harcanan iki yıl içinde Regelous, böyle bir sahne oluşturan yazılımın nasıl oluşturulacağı ve ardından gelen tüm bu şeyler hakkında bazı önemli kararlar verdi.

Massive, araştırmacıların “bulanık mantık” dediği bir şey kullanır. Geleneksel mantık bir şeyin doğru veya yanlış olduğunu belirtirse, bulanık mantık aradaki olasılıklara izin verir. Massive’in durumunda, bu, bir ork bir elf’e doğru yürürse, ajanların etkileşimlerine rehberlik etmek için yazılmış farklı mantık kurallarına dayanarak, bu iki ajanın birbirleriyle nasıl savaştığına dair çok çeşitli seçenekler olduğu anlamına gelir. Bunu binlerceyle çarpın ve iki etkileşim kopyalansın.

Weta Digital görsel efekt süpervizörü Martin Hill, “İnsan gözleri kopyaları seçmekte çok iyidir” diyor.

Bulanık mantık kullanmak sadece benzersiz etkileşimler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir sinir ağından daha esnektir, Regelous bana Zoom üzerinden söyler. Genellikle, yapay zekayı duyduğunuzda, sinir ağlarını duyarsınız. İlk kez 1944’te önerilen derin öğrenme araçlarıdır. Temel bir örnek, ne olduklarını öğrenmek için binlerce öğe resminin gösterilmesi gereken bir nesne tanıma sistemi olabilir. Jackson, örneğin, bir grup ork’un bir sahnede daha agresif olması gerektiğine karar verseydi, yapay zekayı daha agresif olmaları için eğitmek sinir ağlarının aylar alabilirdi. Massive, bu değişikliklerin anında yapılmasına izin verir.

Bu durumda, bulanık mantık sadece hayatta olan bir ajan için geçerlidir. Bu ajan öldüğünde, Massive’in önemli bir kısmı daha etkinleştirilir: sert vücut dinamikleri. Regelous’un kendi yazamadığı tek koddu.

Fikir şu: Bir ork okla vurulur, ölür ve uçurumdan düşer ya da Minas Tirith’ten bir asker çatıya çarpar. Katı vücut dinamikleri, ajanın artık bulanık mantık kurallarına göre hareket etmemesi nedeniyle o vücudun fiziğinin topallayıp düşmesini açıklar. Çünkü öldü.

Regelous, sert bir vücut dinamiği motoru yazan ve onu kullanmak için münhasır olmayan haklara sahip bir üniversite öğrencisi buldu.

“Bu bize sahip olmamızı sağladı … Bu adamların binlercesi olduğunu düşündüğünüzde [canlandırmak için] pratik olmayan tüm bu güzel fiziksel etkileşimler,” diyor Regelous.

Ve düşen canavarların tehditkar bir şekilde tepelerine saldırmalarını hatırlıyor musun? Büyük ajanlar buna da tepki vermek için tasarlanmıştır. Sadece savaş senaryolarına değil, sanal kulaklık içinde oluşan seslere de tepki verirler. Weta Digital, sesi Massive’e entegre etmenin bir yolunu buldu. Ekip, bu sesi yazılımda sanal kulaklık içinde savaşan herhangi bir aracıya kaydolacak bir işaretle temsil edebilir. Başka bir deyişle, eğer bir şey duyarlarsa, yukarı bakabilirler — belki de sonlarını karşılamak için tam zamanında.

Orta Dünya’dan Westeros’a

Climactic Battle of Winterfell için, Game of Thrones’un son sezonunda beklentiler daha yüksek olamazdı. Hayranlar sezona hayal kırıklığıylabakıyor , ancak savaşın kendisi pop kültür tarihinin en ikoniklerinden biri.

Bu durumda Massive, izleyicilerin göremediği şeyi canlandırmak zorunda kaldı.

Savaşın başlangıcında Dothraki ordusu, Ak Gezenler ve ölü ordularının beklediği mürekkepli ufka doğru bıçaklarla çıkar. Ama sonra, birer birer, ateşler karanlığa gömülür. Bir zamanlar korkusuz, yıkılmaz bir savaşçı grubu olan Dothraki öldü, ateşleri söndü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu