TEKNOLOJİUncategorized

İnternet neden sürekli kopuyor?

Mark Zuckerberg’in insanların Facebook gönderilerine yaptığı yorumları okuduğundan şüpheliyim.

Ancak bunu yapsaydı, geçen hafta hizmetlerin çöküşünden dolayı özür diledikten sonra kendisine bırakılan yorum selini uykusuz geçirmesi yaklaşık 145 gününü alacaktı.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su, Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın yaklaşık altı saat çevrimdışı olmasının ardından “Bugün yaşanan aksaklık için özür dilerim” mesajı yayınladı.

Facebook , kesinti için rutin bir bakım işini suçladı – mühendisleri, Facebook veri merkezlerinin daha geniş internetten istemeden bağlantısını kesen bir komut yayınladı.

Zuckerberg’in özrüne yaklaşık 827.000 kişi yanıt verdi.

Namibya’dan biri, “Korkunçtu, ailemle konuşmam gerekti” şeklinde yorum yapan bir İtalyan kullanıcı, kafası karışmış bir şekilde “Telefonumu kırıldığını düşünerek tamirciye götürdüm” mesajını eğlendirdi.

Ve elbette, çok üzgün ve öfkeli: “Her şeyi aynı anda kapatamazsınız. Etkisi görülmemiştir”, Nijeryalı bir iş adamı yazdı. Hindistan’dan bir başkası, işlerindeki aksama için tazminat istedi.

Şu anda açık olan şey, eğer zaten açık değilse, milyarlarca insanın bu hizmetlere ne kadar bağımlı hale geldiğidir – sadece eğlence için değil, aynı zamanda temel iletişim ve ticaret için de.

Ayrıca açık olan şey, bunun tek seferlik bir durum olmaktan çok uzak olduğu: uzmanlar, yaygın kesintilerin daha sık ve daha yıkıcı hale geldiğini öne sürüyor.

Down Detector Baş Teknik Sorumlusu Luke Deryckx, “Son birkaç yılda gördüğümüz şeylerden biri, az sayıda ağ ve şirkete İnternet içeriğinin büyük bir bölümünü sunmak için artan bir güvendir” diyor.

“Bunlardan birinin veya birden fazlasının bir sorunu olduğunda, sadece onları değil, yüz binlerce başka hizmeti de etkiler” diyor. Örneğin Facebook, artık akıllı televizyonlar gibi bir dizi farklı hizmet ve cihazda oturum açmak için kullanılıyor.

Bay Deryckx, “Ve biliyorsunuz, şu anda gerçekleşen bu tür internet ‘karlı günlerimiz’ var” diyor. “Bir şeyler oluyor [ve] hepimiz birbirimize ‘peki, ne yapacağız?’ gibi bakıyoruz.”

Bay Deryckx ve Down Detector’daki ekibi, kesintiye karşı web hizmetlerini ve web sitelerini izler. Büyük hizmetleri etkileyen yaygın kesintilerin daha sık ve daha ciddi hale geldiğini söylüyor.

“Facebook’un bir sorunu olduğunda, internet için olduğu kadar ekonomi için de büyük bir etki yaratır ve bilirsiniz… bir şeyi düzeltmek için California’da bir ekip. Son birkaç yılda büyüyen ilginç bir fenomen.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu